Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Butch Cassidy i Sundance Kid

Butch Cassidy i Sundance Kid

Butch Cassidy and Sundance Kid
western, USA, 1969, 110 min.
reżyseria: George Roy Hill
obsada: Katharine Ross, Paul Newman, Robert Redford, Strother Martin
Premiera w Ale kino+: 18.03.2019 r.
5.00
343
5 głosy | 54 miejsce w rankingu
Butch Cassidy i Sundance Kid

"Butch Cassidy i Sundance Kid" to western zakażony bakcylem hipisowskiej kontrkultury - opowieść o wolności, przyjaźni i zmierzchu Dzikiego Zachodu. Robert Redford i Paul Newman stworzyli w tym obrazie nieśmiertelny i niezrównany duet najsympatyczniejszych i najbardziej czarujących bandytów w historii filmów o wyjętych spod prawa rewolwerowcach.

Akcja toczy się na przełomie XIX i XX wieku. Butch Cassidy (Paul Newman) i Sundance Kid (Robert Redford) przewodzą bandzie wyjętych spod prawa rewolwerowców. O ile to możliwe, starają się nie krzywdzić swoich ofiar. Ich specjalnością są napady na pociągi i rabowanie dużych przesyłek pieniężnych. Banda Cassidy'ego jest w tej dyscyplinie najlepsza. W końcu oprócz stróżów prawa rewolwerowcom zaczynają deptać po piętach najemnicy z agencji detektywistycznych. Na dodatek dawny Dziki Zachód przestaje być dziki, coraz bardziej cywilizuje się i jest na nim coraz mniej miejsca dla "swobodnych jeźdźców" pokroju Butcha Cassidy'ego i Sundance Kida. Przyjaciele decydują się uciekać ze Stanów do Ameryki Południowej. Niestety, długa ręka sprawiedliwości sięga po nich aż w dalekiej Boliwii.

Przełom lat 60. i 70. to czas kryzysu westernu, ale zarazem najciekawszy moment w historii gatunku. W Stanach Zjednoczonych trwała kontrkulturowa rewolucja, rewizji poddawane były największe amerykańskie mity - w tym legenda Dzikiego Zachodu. W kinie te rewizjonistyczne nastroje odbijały się w tzw. antywesternach - filmach, które krytycznie podchodziły do kowbojskich mitów. W tym nurcie mieści się także "Butch Cassidy i Sundance Kid". Film jest luźno oparty na prawdziwych wydarzeniach - wyczynach legendarnej bandy rabusiów pociągów. Na planie filmu GEORGE'A ROYA HILLA obecna była sędziwa siostra przywódcy historycznego gangu, Butcha Cassidy'ego, która wspomagała filmowców opowieściami o eskapadach i przygodach swojego słynnego brata.

"Butch Cassidy i Sundance Kid" to nostalgiczna elegia dla świata rewolwerowców i "swobodnych jeźdźców". Nachodzi wiek XX, dawny Dziki Zachód cywilizuje się, epoka, do której należą bohaterowie filmu, ma się ku końcowi. George Roy Hill przedstawia Butcha Cassidy'ego i Sundance Kida jako niepoprawnych romantyków, przestępców, ale jeszcze bardziej wiecznych uciekinierów, którzy rzucają wyzwanie prawu, porządkowi i systemowi, nade wszystko ceniąc nieskrępowaną wolność. Film dostał siedem nominacji do Oscara, i cztery statuetki; za scenariusz, zdjęcia, muzykę, i fantastyczną piosenkę napisaną przez amerykańskiego klasyka pop, Burta Bucharacha. Jeżeli jednak "Butch Cassidy i Sundance Kid" podbił serca publiczności, to za sprawą duetu Paula Newmana i Roberta Redforda. Przyjaciele poza planem, na ekranie stworzyli jeden z najbardziej czarujących tandemów aktorskich w historii kina. Dla Newmana było to potwierdzenie gwiazdorskiej pozycji, dla młodszego Redforda - przełom w karierze i najważniejszy krok w drodze na szczyt. Cztery lata później aktorzy spotkali się z reżyserem George'm Roy'em Hillem na planie "Żądła" - znów z rewelacyjnym skutkiem. Jeszcze później Redford zbudował dla swojego filmowego bohatera jedyny w swoim rodzaju pomnik. Współtworzony przez aktora Sundance Film Festival w Utah, najważniejszy przegląd kina autorskiego i niezależnego w USA, otrzymał swoją nazwę na cześć Sundance Kida.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...