Ale kino+
alekino+
Film. Być jak John Malkovich

Być jak John Malkovich

Being John Malkovich
komediodramat fantasy, USA, 1999, 109 min.
reżyseria: Spike Jonze
obsada: Cameron Diaz, Catherine Keener, Eric Weinstein, John Cusack, John Malkovich, K.K. Dodds, Madison Lanc, Mary Kay Place, Ned Bellamy, Orson Bean, Richard Fancy
Premiera w Ale kino+: 21.11.2012 r.
5.00
343
15 głosy | 52 miejsce w rankingu
Być jak John Malkovich
© Universal

Uważana przez wielu krytyków za najlepszy film 1999 roku, zwariowana komedia o sfrustrowanym lalkarzu, który znajduje drogę do... głowy Johna Malkovicha. Deszcz nagród i trzy nominacje do Oscara.

Craig Schwartz (John Cusack) bawi nowojorskich przechodniów teatrzykiem lalkowym. Lalkarstwo jest jego pasją i sposobem na życie. Jest utalentowany i zabawny, ale nie odnosi sukcesów. Jego żona Lotte (Cameron Diaz), pracoholiczka zatrudniona w sklepie zoologicznym, jest całkowicie zajęta swoimi sprawami. Ich małżeństwo z dziesięcioletnim stażem jest nudne. Brakuje im miłości, pieniędzy i perspektyw na rozwiązanie problemów. Craig jest na skraju załamania. Pod naciskiem żony podejmuje pracę urzędnika w LesterCorp, niewielkiej firmie z siedzibą w jednym z biurowców na Manhattanie. W biurze poznaje atrakcyjną Maxine Lund (Catherine Keener), która od pierwszego wejrzenia staje się jego obsesją. Maxine traktuje go jednak jak żałosnego, zakochanego nieudacznika, który nie jest godzien jej uwagi. Zawiedziony Craig odkrywa pewnego dnia w służbowym pokoju drzwiczki za szafką z dokumentami. Zaintrygowany zagląda w ukryty za nimi korytarz i zostaje wessany do tunelu, który okazuje się portalem, prowadzącym bezpośrednio do umysłu Johna Malkovicha! Lalkarz zaczyna widzieć świat oczami sławnego aktora. Opowiada tym zdumiewającym odkryciu Craig Maxine i prowokuje kaskadę nieprzewidywalnych wydarzeń.

"Być jak John Malkovich" to pierwszy pełnometrażowy film fabularny samodzielnie wyreżyserowany przez SPIKE'A JONZE'A ("Adaptacja" - nagroda Srebrny Niedźwiedź, "Gdzie mieszkają dzikie stwory"), który jest aktorem ("Złoto pustyni", "Hannibal"), scenarzystą ("Jackass - świry w akcji", "Gdzie mieszkają dzikie stwory" - nominacja do nagrody Saturn) i producentem ("Wojna plemników", "Synekdocha, Nowy Jork" - nagroda Independent Spirit). Autorem scenariusza "Być jak John Malkovich" jest laureat Oscara Charlie Kaufman ("Adaptacja", Niebezpieczny umysł", "Zakochany bez pamięci").

"Być jak John Malkovich" to niekonwencjonalny, oryginalny obraz, który operując na pograniczu kina absurdu, fantasy i dramatu rozwija opowieść o tożsamości jednostki i poszukiwaniu miłości. Ta niezwykła fantazja stawia pytanie, gdzie jest granica między byciem sobą a byciem osobą, której oczekują od nas inni. Na ile inny jest świat, gdy patrzy się na niego oczami Obcego? Czy jesteśmy kochani takimi, jakimi jesteśmy, czy takimi, jakimi wyobrażają nas sobie ci, którzy nas kochają? John Malkovich ("Miejsca w sercu" - nominacja do Oscara, "Na linii ognia" - nominacja do Oscara, nominacja Złoty Glob, nominacja BAFTA, "Tajne przez poufne", "Red" - nominacja Saturn) gra samego siebie. Jego mózg jest nawiedzany i kontrolowany przez różne osoby, m.in. biznesmena, kelnera i piosenkarza. Zagubiony, zakompleksiony i żałosny Craig Schwartz w wykonaniu Johna Cusacka ("Przeboje i podboje" - nominacja Złoty Glob i BAFTA, "Facet z ogłoszenia", "1408" - nominacja Saturn, "Wojenny biznes") jest psychologicznie wiarygodny i ciekawie poprowadzony. Cusackowi towarzyszą: czterokrotnie nominowana do Złotego Globu Cameron Diaz ("Sposób na blondynkę" , "Vanilla Sky", "Gangi Nowego Jorku", "The Box. Pułapka") oraz dwukrotnie nominowana do Oscara Catherine Keener ("Capote", "Przyjaciele z kasą", "Genua. Włoskie lato").

Obraz miał premierę we wrześniu 1999 roku na Festiwalu Filmowym w Wenecji, podczas którego Spike Jonze zdobył nagrodę FIPRESCI i specjalne wyróżnienie. "Być jak John Malkovich" otrzymało ponadto wiele nominacji i nagród, m.in.: 3 nominacje do Oscara 2000 - najlepszy reżyser (Spike Jonze), najlepszy scenariusz oryginalny (Charlie Kaufman), najlepsza aktorka drugoplanowa (Catherine Keener), 4 nominacje do Złotego Globu, tytuł Filmu Roku w USA oraz 2 nominacje i nagrodę dla Malkovicha od American Comedy Awards. Autorem zdjęć jest Lance Acord ("Adaptacja", "Między słowami" - nominacja BAFTA, "Maria Antonina"), muzykę skomponował Carter Burwell ("Bracie, gdzie jesteś?" - nominacja BAFTA, "Gdzie mieszkają dzikie stwory" - nominacja Złoty Glob, "Poważny człowiek").


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...