Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Był sobie film: Mechaniczna pomarańcza

Był sobie film: Mechaniczna pomarańcza

Once upon a Time: "A Clockwork Orange
film dokumentalny, Francja, 2011, 52 min.

Premiera w Ale kino+: 17.06.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 18 miejsce w rankingu
Był sobie film: Mechaniczna pomarańcza

Francuska seria "Był sobie film..." to cykl dokumentów o słynnych dziełach kinematografii, które zajmują wyjątkowe miejsce w historii filmu. Ten epizod przedstawia kulisy powstania jednego z najbardziej kontrowersyjnych obrazów wszech czasów - "Mechanicznej pomarańczy" Stanleya Kubricka.

Film "Mechaniczna pomarańcza" powstał w 1971 roku i od razu wywołał spore zamieszanie. Ze względu na śmiałość scen erotycznych i brutalność, pokazy zostały zakazane m.in. w: Hiszpanii, Irlandii, Korei Południowej, Malezji, RPA i Singapurze. W Stanach Zjednoczonych produkcja Stanleya Kubricka otrzymała kategorię "X", którą z reguły przypisuje się filmom pornograficznym. Natomiast sam reżyser wycofał film z rodzimej Anglii po tym, jak zaczął otrzymywać listy z pogróżkami od młodocianych przestępców zafascynowanych gangiem filmowego Alexa. Produkcja powróciła na ekrany brytyjskich kin dopiero po śmierci Kubricka.

Mimo społecznego oburzenia, "Mechaniczna pomarańcza" otrzymała 4 nominacje do Oscara, 3 do Złotych Globów i aż 7 nominacji do nagrody BAFTA. W 2006 roku pismo "Entertainment Weekly" uznało ją za jeden z najbardziej kontrowersyjnych filmów wszech czasów. W rankingu gazety produkcja Kubricka znalazła się tuż za "Pasją" Mela Gibsona.

"Mechaniczna pomarańcza" powstała na podstawie powieści brytyjskiego pisarza Anthony'ego Burgessa. Choć autor pierwowzoru przyznał, że film przypadł mu do gustu, miał kilka zastrzeżeń. Po pierwsze - nie był zadowolony ze zmiany zakończenia. Po drugie, irytował go fakt, że dzięki filmowi powieść, którą uważał za najsłabszą w swoim dorobku, zyskała niesamowity rozgłos. Co ciekawe, jako pierwszy prawa do sfilmowania "Mechanicznej pomarańczy" kupił Mick Jagger, który planował zrealizować film z członkami zespołu The Rolling Stones. Ostatecznie reżyserem, autorem scenariusza i producentem obrazu został Stanley Kubrick.

Zdjęcia do filmu powstały w Londynie, w zaledwie sześć miesięcy. Były one szczególnie trudne dla odtwórcy głównej roli Malcolma McDowella, wobec którego reżyser nie miał litości. Na temat powstania niektórych scen wciąż krążą legendy. W jednej z nich McDowell został przywiązany do krzesła, a jego powieki unieruchomiono specjalnymi zaciskami - by nie wysychały mu oczy, regularnie nawilżano je solą fizjologiczną. Podobno też gdy Kubrick dowiedział się, że Malcolm McDowell boi się gadów, natychmiast wprowadził do scenariusza scenę z wężem.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...