Ale kino+
alekino+
Film. CAFE POD MINOGĄ

CAFE POD MINOGĄ


komedia, Polska, 1959, 88 min.
reżyseria: Bronisław Brok
obsada: Adolf Dymsza, Hanna Bielicka, Wacław Jankowski, Zofia Saretok
Premiera w Ale kino+: 24.01.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 65 miejsce w rankingu

Ekranizacja popularnej powieści "Wiecha" to ciepły film o ludziach, którzy walczą o resztki normalności w czasach niemieckiej okupacji.

Choć akcja "Café pod Minogą" toczy się w latach niemieckiej okupacji, film BRONISŁAWA BROKA daleki jest od wojennego katastrofizmu. Wszystko za sprawą ekscentrycznych bohaterów, których na kartach swojej powieści - pod tym samym tytułem - stworzył znany warszawski dziennikarz i felietonista, błyskotliwy kronikarz codzienności Stefan "Wiech" Wiechecki. Dzięki niemu do szeregów dzielnych Polaków walczących z okupantem dołączyły tak oryginalne postaci jak państwo Aniołkowie (Feliks Chmurkowski i Stefania Górska), właściciele tytułowego baru "Café pod Minogą", przedsiębiorca pogrzebowy Celestyn Konfiteor (Bolesław Płotnicki), którego zakład "Wieczny odpoczynek" sąsiaduje z jadłodajnią Aniołków czy... Murzyn Jumbo (Mokpokpo Dravi). Zanim wybuchła wojna Jumbo był kierowcą zagranicznego dyplomaty, który tuż przed wrześniem 1939 roku wyjechał z Warszawy, zostawiając pod opieką szofera swój samochód i kasetkę z pieniędzmi ukrytą pod podłogą willi. Willę jednak zajęli Niemcy, a samochód został skonfiskowany. Tymczasem państwo Aniołkowie zmuszeni trudną sytuacją decydują się otworzyć "filię" swojego baru w zakładzie pogrzebowym Konfiteora, które stanie się jedną z ważniejszych baz polskich oddziałów, kiedy wybuchnie powstanie warszawskie.

"Café pod Minogą" jest jednym z trzech filmów, do których muzykę napisał Jerzy Wasowski, inżynier elektryk znany bardziej jako współzałożyciel "Kabaretu Starszych Panów" i klasyk polskiej muzyki rozrywkowej (m.in. "Oczy przezroczyste" Magdy Umer, "Róbmy swoje" Wojciecha Młynarskiego czy "Dla ciebie jestem sobą" Ewy Bem). Wasowski z powodu własnych doświadczeń wojennych potraktował film Broka bardzo osobiście - pochodzący z żydowskiej rodziny Wasserzug kompozytor przez całą wojnę uciekał przed holocaustem. Przeżył dzięki pomocy rodu Zamoyskich, którzy powierzyli mu urzędniczą posadę w swojej ordynacji w Zwierzyńcu. Jan Zamoyski, ostatni ordynat wielkiego arystokratycznego rodu, mówił o nim nawet "przyjaciel i domownik".
SERIALE

Vera 9

Detektyw Vera Stanhope powraca w dziewiątym sezonie z nowymi sprawami do rozwikłania. era Stanhope charakteryzuje się celnymi obserwacjami, przywiązaniem do szczegółu...


Zagadki kryminalne nowej panny Fisher

Spin-off znanego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", w którym za prywatne dochodzenie zabiera się siostrzenica słynnej pani detektyw, Peregrine Fisher.


Poza wszelkim podejrzeniem

Kryminolożka z Paryża, Chloé Fischer, zostaje wysłana do Lyonu w celu złapania seryjnego mordercy. W Lyonie grasuje seryjny morderca. Jest nim Paul Brodsky...