Ale kino+
alekino+
Film. Cała naprzód

Cała naprzód


komedia przygodowa, Polka, 1966, 85 min.
reżyseria: Stanisław Lenartowicz
obsada: Adolf Chronicki, Krzysztof Litwin, Leon Niemczyk, Stanisław Gronkowski, Teresa Tuszyńska, Zbigniew Cybulski, Zdzisław Maklakiewicz
Premiera w Ale kino+: 9.10.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 37 miejsce w rankingu
Cała naprzód

W szczecińskim porcie przypadkowo spotykają się po latach dwaj przyjaciele, Janek (Zbigniew Cybulski) i Leon (Zdzisław Maklakiewicz). Zaskoczeni przez zrywającą się nagle ulewę, skrywają się pod zadaszeniem, pod którym schronienie znalazła także atrakcyjna dziewczyna (Teresa Tuszyńska).

Mężczyźni podejmują rywalizację o względy nieznajomej, prześcigając się w przechwałkach. Leon szczyci się udanym życiem zawodowym i rodzinnym. Janek, który jest marynarzem, relacjonuje domniemane przygody na zagranicznych wojażach, przekonując o swoim romansie z tajemniczą baronową czy walce stoczonej z bandą handlarzy narkotyków. Historie obu są podszyte fantazją i kłamstwem, ale to czyni je bardzo barwnymi.

"Cała naprzód" jest filmem zrealizowanym w ciekawy sposób. To komedia, która nabiera cech filmu awanturniczego, ale tylko w chwilach, gdy główny bohater, marynarz Janek, popuszcza wodze wyobraźni i opowiada o przygodach, jakich rzekomo doświadczył w dalekich krajach.

Reżyserem tej lekkiej, zabawnej historii jest STANISŁAW LENARTOWICZ, nestor polskiego kina, mający w dorobku takie tytuły, jak "Pigułki dla Aurelii" czy "Giuseppe w Warszawie". Niepodważalną zasługą filmowca było także odkrycie talentu komicznego Zbigniewa Cybulskiego, którymi aktor mógł się wykazać także na planie "Całej naprzód". Film ten zasługuje na uwagę nie tylko z racji inteligentnie poprowadzonej fabuły i wielu zabawnych gagów, ale i przez wzgląd na znakomity duet aktorski. Zarówno o Zbigniewie Cybulskim, jak i Zdzisławie Maklakiewiczu, postaciach wielkiego formatu, można bez przesady powiedzieć, że należą do grona aktorów kultowych. Dopełnieniem ich pełnego werwy pojedynku aktorskiego jest pełna wdzięku obecność Teresy Tuszyńskiej - jednej z najpiękniejszych aktorek polskich lat 60.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Vera 9

Detektyw Vera Stanhope powraca w dziewiątym sezonie z nowymi sprawami do rozwikłania. era Stanhope charakteryzuje się celnymi obserwacjami, przywiązaniem do szczegółu...


Zagadki kryminalne nowej panny Fisher

Spin-off znanego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", w którym za prywatne dochodzenie zabiera się siostrzenica słynnej pani detektyw, Peregrine Fisher.


Poza wszelkim podejrzeniem

Kryminolożka z Paryża, Chloé Fischer, zostaje wysłana do Lyonu w celu złapania seryjnego mordercy. W Lyonie grasuje seryjny morderca. Jest nim Paul Brodsky...