Ale kino+
alekino+
Film. CALIFORNIA SPLIT

CALIFORNIA SPLIT

California Split
komediodramat, USA, 1974, 104 min.
reżyseria: Robert Altman
obsada: Ann Prentiss, Elliott Gould, George Segal, Gwen Welles
Premiera w Ale kino+: 20.12.2003 r.
343

Robert Altman ("Nashville", "Gracz", "Na skróty", "Gosford Park") uważany jest za mistrza w kreśleniu zbiorowych portretów grup społecznych i zamkniętych środowisk. W "California Split" reżyser przygląda się hazardzistom.

Po pokerowym zwycięstwie w jednym z salonów gry w Los Angeles, nałogowy hazardzista Charlie Waters (Elliot Gould) zostaje oskarżony przez innego gracza o zmowę z rozdającym karty, Billem (George Segal). Rozwścieczony pechowy karciarz Lew (Edward Walsh) nie poprzestaje na słowach. Razem z kilkoma przyjaciółmi katuje Charliego i Billa w barze, kradnąc im wygraną. Charlie zabiera Billa do domu, w którym mieszka razem z prostytutką Barbarą (Ann Prentiss) oraz jej koleżanką po fachu Susaną (Gwen Welles). Następnego dnia Charlie namawia Billa do opuszczenia pracy i wspólnego pójścia na wyścigi, gdzie udaje mu się postawić na zwycięskiego konia. Świętując sukces w towarzystwie Barbary i Susan mężczyźni trafiają na walkę bokserską - tu można wygrać jeszcze więcej pieniędzy.

ROBERT ALTMAN, w typowy dla siebie, na pozór chaotyczny, impresyjny sposób, kreuje wielowątkową, rozbudowaną fabułę, w której z mozaiki epizodów, scen i postaci wyłania się obraz tyleż spójny, co bogaty w szczegóły i tętniący życiem. Bazuje on na wypróbowanym kontraście między parą głównych bohaterów - beztroskim, niechlujnym Charliem, a wiecznie spiętym i powściągliwym Billem. Film został nakręcony z wielką dbałością o realistyczne pokazanie świata wielkomiejskich "niebieskich ptaków". Wraz z nimi zagłębiamy się w fascynującą atmosferę kasyn, karcianych spelunek i barów, w których piwo pija się na śniadanie. Wielką zaletą "California Split" są jazzowe ballady na fortepian napisane przez Phyllisa Shotwella, pomyślane jako integralny składnik dzieła Altmana.
SERIALE

Vera 9

Detektyw Vera Stanhope powraca w dziewiątym sezonie z nowymi sprawami do rozwikłania. era Stanhope charakteryzuje się celnymi obserwacjami, przywiązaniem do szczegółu...


Zagadki kryminalne nowej panny Fisher

Spin-off znanego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", w którym za prywatne dochodzenie zabiera się siostrzenica słynnej pani detektyw, Peregrine Fisher.


Poza wszelkim podejrzeniem

Kryminolożka z Paryża, Chloé Fischer, zostaje wysłana do Lyonu w celu złapania seryjnego mordercy. W Lyonie grasuje seryjny morderca. Jest nim Paul Brodsky...