Ale kino+
alekino+
Film. CAŁKOWITE ZAĆMIENIE

CAŁKOWITE ZAĆMIENIE

Total Eclipse
dramat, Wlk. Brytania/Francja/Włochy, 1995, 107 min.
reżyseria: Agnieszka Holland
obsada: David Thewlis, Dominique Blanc, Leonardo DiCaprio, Romane Bohringer
Premiera w Ale kino+: 16.01.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 159 miejsce w rankingu

Leonardo DiCaprio w obiektywie Agnieszki Holland: historia obsesyjnej miłości dwóch wielkich francuskich poetów, Paula Verlaine'a i Arthura Rimbaud.

Paul Verlaine zalicza się do najważniejszych postaci literatury II połowy XIX wieku, ale Artur Rimbaud jest kimś więcej - jest legendą. Wiersze, które do dziś inspirują kolejne pokolenia niespokojnych duchów, napisał zanim skończył 19 lat. Resztę swojego, krótkiego zresztą, życia Rimbaud spędził jako awanturnik i handlarz bronią w Afryce. Zanim jednak młody poeta porzucił Francję i literaturę, zdążył uwieść Paula Verlaine, doprowadzić go niemal do szaleństwa i zniszczyć.

AGNIESZKA HOLLAND, kiedyś jedna z głównych przedstawicielek kina moralnego niepokoju, wyemigrowała z Polski po wprowadzeniu Stanu Wojennego. Od tego czasu zrealizowała na Zachodzie kilka świetnie przyjętych i obsypanych nagrodami filmów by wymienić "Europę, Europę", "Tajemniczy ogród" i "Olivier, Olivier".

Akcja "Całkowitego zaćmienia" toczy się w roku 1870, w którym Paul Verlaine (David Thewlis) poznaje niespełna 18 letniego Rimbaud (Leonardo DiCaprio). Verlaine jest już uznanym poetą, ale zupełnie traci głowę dla chłopaka, w którym, nie bez racji, widzi geniusza. Młody Rimbaud pisze wspaniałe, dzikie wiersze. Jest także buntownikiem; bywa gwałtowny, okrutny i nieobliczalny, lubuje się w skandalach i prowokacjach. Verlaine zafascynowany w równym stopniu poezją, co osobowością i ciałem chłopca, porzuca dla niego żonę, niszczy swoją reputację, podąża za Rimbaudem na margines społeczeństwa. Rimbaud bawi się uczuciem starszego mężczyzny. Romans skończy się dla Verlaine'a totalną klęską: poeta wyląduje w więzieniu pod zarzutem homoseksualizmu, a jego miłość, jak pamiętamy, wyjedzie do Afryki.

Agnieszka Holland nakręciła "Całkowite zaćmienie" według scenariusza Christophera Hamptona, scenarzysty "Mary Reilly" Stephana Frearsa i przyszłego reżysera głośnego filmu "Carrington". W nadużywającego alkoholu, targanego sprzecznymi emocjami Verlaine'a wcielił się David Thewlis znany z "Nagich" Mike'a Leigh. Rolę zbuntowanego, nieznośnego i genialnego Rimbaud zagrał młody Leonardo DiCaprio. Podobnie jak we wszystkich swoich wczesnych filmach, takich jak "Co gryzie Gilberta Grape'a" czy "Chłopięcy świat" DiCaprio udowadnia, że jest niezwykle utalentowanym aktorem, a nie tylko supergwiazdą i idolem nastolatek, którym już wkrótce miał zostać po występie w "Titanicu".
SERIALE

Vera 9

Detektyw Vera Stanhope powraca w dziewiątym sezonie z nowymi sprawami do rozwikłania. era Stanhope charakteryzuje się celnymi obserwacjami, przywiązaniem do szczegółu...


Zagadki kryminalne nowej panny Fisher

Spin-off znanego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", w którym za prywatne dochodzenie zabiera się siostrzenica słynnej pani detektyw, Peregrine Fisher.


Poza wszelkim podejrzeniem

Kryminolożka z Paryża, Chloé Fischer, zostaje wysłana do Lyonu w celu złapania seryjnego mordercy. W Lyonie grasuje seryjny morderca. Jest nim Paul Brodsky...