Ale kino+
alekino+
Film. Call Girl

Call Girl


thriller, Szwecja/Norwegia/Finlandia/Irlandia, 2012, 140 min.
reżyseria: Mikael Marcimain
obsada: David Dencik, Josefin Asplund, Pernilla August, Simon J. Berger, Sofia Karemyr
Premiera w Ale kino+: 26.05.2015 r.
343
Call Girl

Debiut fabularny szwedzkiego reżysera Mikaela Marcimaina. "Call Girl" to thriller polityczny przywołujący prawdziwą historię skandalu obyczajowego z 1977 roku, gdy szwedzki Minister Sprawiedliwości korzystał z usług luksusowych prostytutek. Film zdobył trzy nagrody Szwedzkiego Instytutu Filmowego, w tym za rewelacyjne zdjęcia Hoyte Van Hoytemy ("Pozwól mi wejść", "Szpieg", "Interstellar").

Sztokholm, tętniące muzyką disco lata 70. Do ośrodka dla trudnej młodzieży trafia czternastoletnia Iris (Sofia Karemyr). Poprawczak przypomina jednak bardziej wakacje niż resocjalizację - młodzież robi, co chce i kiedy chce, za nic ma autorytety wychowawców. Iris korzysta więc z okazji i co noc, wraz z przyjaciółką, wymyka się do miasta, gdzie do rana imprezuje w modnych klubach. Podczas jednej z eskapad dziewczyny poznają niejaką Dagmar (Pernilla August), kobietę, która wprowadza je w towarzystwo z tzw. wyższych sfer. Od tej pory nastolatki bawią się już nie tylko w klubach, ale w drogich hotelach, eleganckich restauracjach i imponujących willach, gdzie narkotyki i alkohol są na wyciągnięcie ręki. Iris szybko zostaje ekskluzywną call girl, przyciągnięta łatwym życiem, modnymi markowymi ciuchami i "opieką" przedsiębiorczej Dagmar. Tymczasem policja rozpracowuje szajkę zajmującą się seksbiznesem, a Iris stanie się głównym świadkiem w śledztwie. Obnaży ono obyczajowy skandal, w którym brali udział urzędnicy, prawnicy a przede wszystkim członkowie ówczesnego rządu.

"Call Girl" to trzymający w napięciu thriller polityczny nawiązujący do głośnej w Szwecji sprawy sprzed prawie 40 lat. Była to tzw. "afera Geijera", która wybuchła w 1977 roku, gdy wyszło na jaw, że ówczesny minister sprawiedliwości w rządzie Olofa Palmego, Lennard Geijer, korzystał z usług prostytutek. Jak później wykazało śledztwo, nie był on jedynym klientem. Podczas procesu ujawnione zostały nazwiska wielu innych mężczyzn, którzy sypiali z nastoletnimi dziewczynami. Do wydarzeń postanowił nawiązać szwedzki reżyser MIKAEL MARCIMAIN. Tak powstał jego debiut fabularny - "Call Girl". Bohaterkami filmu są z jednej strony młode dziewczyny, z których perspektywy przedstawione są wydarzenia, z drugiej - nieustępliwy detektyw, który prowadzi śledztwo, mimo nacisków "z góry" o zatuszowanie sprawy. Film zdobył pochlebne recenzje oraz uznanie widzów i krytyki. Był nominowany w 9 kategoriach do Nagrody Szwedzkiego Instytutu Filmowego, spośród których zdobył 3 statuetki, w tym za rewelacyjne zdjęcia Hoyte Van Hoytemy ("Pozwól mi wejść", "Szpieg", "Interstellar"). Sam Mikael Marcimain był nominowany do Nagrody Europejskiej Akademii Filmowej w kategorii "Europejskie odkrycie roku" a na MFF Toronto przyznano mu Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) w sekcji "Odkrycia" ("Discovery").
SERIALE

Baptiste

Detektyw Julien Baptiste odszedł już jakiś czas temu na spokojną emeryturę. Kiedy przebywa wraz z żoną na wakacjach w Amsterdamie, dostaje telefon z prośbą o pomoc...


Zaczęło się w środę

Faith, walijska prawniczka, jest zmuszona przerwać przedłużony urlop macierzyński, gdy dowiaduje się o zaginięciu jej męża i partnera biznesowego, Evana. Gdy prawda o jego działaniach wychodzi na jaw, Faith toczy groźną walkę, aby chronić siebie i swoją rodzinę.


Alex. Brudny glina

Po śmierci swojego partnera, Alex postanawia wyjść na prostą. Jednak aby mu się...