Ale kino+
alekino+
Film. CAŁY TEN ZGIEŁK

CAŁY TEN ZGIEŁK

All That Jazz
musical, USA, 1979, 119 min.
reżyseria: Bob Fosse
obsada: Ann Reinking, Jessica Lange, Leland Palmer, Roy Scheider
Premiera w Ale kino+: 21.04.2003 r.
4.00
343
4 głosy | 630 miejsce w rankingu

"Cały ten zgiełk" jest fabularyzowaną autobiografią Fosse'a, w której reżyser ukrywa się pod postacią Joe Giddeona (Roy Scheider) - błyskotliwego choreografa, owładniętego ideą perfekcji tancerza, nadużywającego alkoholu, papierosów i narkotyków pracoholika.

Giddeon kocha taniec i życie w sposób bezwzględny. Dosłownie spala się w swoim zawodzie, niszcząc zdrowie i wystawiając organizm na obciążenia ponad siły. Fabuła musicalu pomyślana jest jako dialog umierającego bohatera ze śmiercią (w tej roli kochanka Fosse'a Jessica Lange). W retrospekcjach i luźno powiązanych scenach poznajemy człowieka, którego całe życie trawiła niezwykła pasja sztuki.

Jest to filmowy autoportret BOBA FOSSE'A - człowieka, który w latach 70. zrewolucjonizował musical. Reżyserski dorobek tego niezwykłego choreografa, tancerza i filmowca liczy niewiele pozycji - ale za to jakich! W 1972 Fosse pokazał publiczności nowy wymiar musicalu - legendarny, nagrodzony 8 Oscarami "Kabaret". Siedem lat później zrealizował uważany dziś za arcydzieło gatunku "Cały ten zgiełk" - jeden z najbardziej oryginalnych i ambitnych filmów muzycznych wszechczasów. Złota Palma w Cannes mówi sama z siebie - nieczęsto zdarza się, by amerykański twórca musicalu znalazł uznanie w oczach artystycznie wybrednego jury festiwalu.

"Cały ten zgiełk" był rozliczeniem Fosse'a ze swoją biografią i miłością do tańca. Joe Giddeona, porte parole reżysera, zagrał brawurowo Roy Scheider, aktor kojarzony wcześniej głównie z filmami akcji ("Szczęki", "Maratończyk").

Publiczność i krytyków zachwycił wibrujący niezwykłą energią film - mieszanka porywających scen muzycznych i znanej z "Kabaretu" innowacyjnej choreografii Fosse'a z ironiczno-melancholijną refleksją na temat życia, śmierci i sztuki. Określany czasem jako "Osiem i pół" musicali "Cały ten zgiełk" obok Złotej Palmy otrzymał 9 nominacji do Oscara i cztery statuetki."

Tytuł "Cały ten zgiełk" zaczerpnięty został z musicalu "Chicago". Ekranizacja tego scenicznego przeboju miała być ostatnim projektem Boba Fosse'a, a jego gwiazdą miała zostać Madonna. Choreograf nie zdążył zrealizować tego przedsięwzięcia - zmarł w 1987. Kinowa wersja "Chicago" powstała ostatecznie w 2002 - jej twórcy zadedykowali swój film pamięci legendarnego artysty.
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.