Ale kino+
alekino+
Film. Camille Claudel, 1915

Camille Claudel, 1915


dramat, Francja, 2013, 95 min.
reżyseria: Bruno Dumont
obsada: Emmanuel Kauffman, Jean-Luc Vincent, Juliette Binoche
Premiera w Ale kino+: 18.09.2014 r.
5.00
343
5 głosy | 72 miejsce w rankingu
Camille Claudel, 1915

Najnowszy, prezentowany w Konkursie Głównym na Berlinale 2013 film Brunona Dumonta. "Camille Claudel, 1915" to przejmująca opowieść o artystce na granicy obłędu. W roli głównej występuje Juliette Binoche.

Południe Francji, rok 1915. Camille Claudel (Juliette Binoche) to wybitna artystka-rzeźbiarka, dawna uczennica i kochanka Augusta Rodina. Gdy po stracie ciąży Camille zapada na głęboką depresję, matka i brat wysyłają ją do zamkniętego zakładu dla osób chorych psychicznie. Opuszczona przez najbliższych, dręczona obsesjami, spędzi w ośrodku następnych 30 lat swojego życia.

Historia życia Camille Claudel jest bardzo dramatyczna. Już jako mała dziewczynka wiedziała, ze chce zostać rzeźbiarką. Studiowała w Akademii Colarossiego, by szybko stać się uczennicą francuskiego rzeźbiarza, Augusta Rodina. Z biegiem czasu została jego kochanką i marzyła, aby założyć z nim rodzinę. On jednak nie miał zamiaru opuszczać dla niej swojej żony. Przełom w życiu Camille nastąpił, gdy zaszła z Rodinem w ciążę, którą poroniła. Bardzo ciężko przeżyła stratę, jednak nadal tworzyła - aż do 1906 roku, kiedy depresja zaczęła się pogłębiać i coraz częściej dawać o sobie znać. Po śmierci ojca w 1913 brat Camille, Paul, ubezwłasnowolnił ją i za zgodą matki wysłał do szpitala psychiatrycznego. Tam, opuszczona, dręczona obsesjami, spędziła następnych 30 lat swojego życia. Matka nie odwiedziła jej nigdy, brat raz na kilka lat. Zmarła w 1943 roku, pozostawiając po sobie takie prace jak "Walc" (1893) czy "Wiek dojrzały" (1900). Jej rzeźby można oglądać obecnie w Muzeum Rodina w Paryżu.

Bohaterką swojego najnowszego filmu uczynił ją BRUNO DUMONT - francuski reżyser-minimalista, autor takich filmów jak "Flandria", "Hadewijch", czy "Poza Szatanem". W "Camille..." autor próbuje dotknąć kwestii artystycznej wrażliwości, osamotnienia i sztuki jako siły sprawczej. W swoim osamotnieniu - zarówno na poziomie rzeczywistym jak i symbolicznym - Camille przypomina bohatera innego filmu Dumonta - Mężczyznę z "Poza szatanem". W głównej roli Dumont obsadził pierwszą damę kina francuskiego - Juliette Binoche, która stworzyła jedną z najbardziej wyrazistych ról w karierze.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...