Ale kino+
alekino+
Film. CAMILLE CLAUDEL

CAMILLE CLAUDEL

Camille Claudel
dramat biograficzny, Francja, 1988, 168 min.
reżyseria: Bruno Nuytten
obsada: Gerard Depardieu, Gérard Depardieu, Isabelle Adjani, Madeleine Robinson, Maxime Leroux
Premiera w Ale kino+: 23.05.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 65 miejsce w rankingu

Artyści znani są z wyjątkowego talentu do komplikowania życia swoim miłościom. A jeżeli ukochana wielkiego artysty sama okazuje się wielką artystką? Wtedy zaczyna się wojna. Film Bruno Nuyttena to opowiedziana z pasją historia burzliwej miłości pary najsłynniejszych rzeźbiarzy końca XIX wieku.

Zafascynowana sztuką Auguste'a Rodina (Gérard Depardieu), młodziutka Camille Claudel (Isabelle Adjani) została jego uczennicą, modelką i współpracowniczką. Wkrótce zainteresowanie dziewczyny sztuką wielkiego rzeźbiarza przerodziło się w zainteresowanie jego osobą. Przez długi czas Camille żyła w cieniu kochanka. Kiedy jednak zdała sobie sprawę, że sama staje się wybitną rzeźbiarką, okazało się, że Rodin chce mieć u swego boku bezkrytycznie oddaną wielbicielkę i uczennicę, ale nie utalentowaną artystkę. Camille toczyła walkę z Rodinem, ale przede wszystkim z samą sobą, wahając się pomiędzy miłością, a potrzebą wolności twórczej. Walka ta skończyła się dla artystki tragedią - 30 ostatnich lat życia Camille spędziła w szpitalach psychiatrycznych.

Historia Claudel i Rodina była właściwie gotowym scenariuszem filmowym. W obrazie Nuyttena emocjonalną temperaturę miłosno-artystycznych zmagań dwojga rzeźbiarzy podgrzał do czerwoności aktorski superduet: Isabelle Adjani i Gérard Depardieu. Nic dziwnego, że film odniósł spektakularny sukces - zgarnął wszystkie najważniejsze Cezary (1989) i nominację do Oscara (1990) dla najlepszego obrazu nie-anglojęzycznego. Krytykom najbardziej podobało się aktorstwo Isabelle Adjani, która za rolę Camille Claudel, oprócz Cezara zdobyła Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie (1989), oscarową nominację i jeszcze raz udowodniła, że należy nie tylko do najpiękniejszych lecz także najbardziej utalentowanych gwiazd kina francuskiego.
SERIALE

Vera 9

Detektyw Vera Stanhope powraca w dziewiątym sezonie z nowymi sprawami do rozwikłania. era Stanhope charakteryzuje się celnymi obserwacjami, przywiązaniem do szczegółu...


Zagadki kryminalne nowej panny Fisher

Spin-off znanego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", w którym za prywatne dochodzenie zabiera się siostrzenica słynnej pani detektyw, Peregrine Fisher.


Poza wszelkim podejrzeniem

Kryminolożka z Paryża, Chloé Fischer, zostaje wysłana do Lyonu w celu złapania seryjnego mordercy. W Lyonie grasuje seryjny morderca. Jest nim Paul Brodsky...