Ale kino+
alekino+
Film. CANDYMAN

CANDYMAN


horror, USA, 1992, 94 min.
reżyseria: Bernard Rose
obsada: Tony Todd, Vanessa Williams, Virginia Madsen, Xander Berkeley
Premiera w Ale kino+: 28.04.2005 r.
4.00
343
4 głosy | 643 miejsce w rankingu

Studiująca w Chicago Helen Lyle (w tej roli nominowana ostatnio do Oscara za "Bezdroża" Virginia Madsen) postanawia napisać pracę o przerażających legendach współtworzących wielkomiejski folklor.

Interesują ją wszelkie niedorzeczne na pierwszy rzut oka opowieści, zwłaszcza ta o Candymanie, duchu, który przy pomocy haka zastępującego mu odciętą rękę rozpruwa swoje ofiary. A ponieważ w okolicy grasuje właśnie seryjny morderca, Helen stara się antropologicznie zbadać, jak przerażającą rzeczywistość ludzie próbują wyjaśnić za pomocą mitu o mszczącym się potworze. Rezolutna studentka szybko jednak traci pewność siebie, gdy przekonuje się, że Candyman (Tony Todd) istnieje naprawdę, a w dodatku ona może być oskarżona o jego zbrodnie.

"Candyman" nie jest typowym horrorem, w których ożywają odcięte głowy, a fabuła ustępuje miejsca krwawej jatce. Reżyser BERNARD ROSE postawił bowiem na środki zupełnie inne - znakomicie buduje napięcie i nastrój grozy, kreuje klaustrofobiczny obraz Chicago. Konwencję horroru łączy przy tym z tradycyjnym dreszczowcem w duchu Alfreda Hitchcocka, czemu sprzyja skromna, a jednocześnie hipnotyczna muzyka Philipa Glassa. Sukces filmu sprowokował realizację dalszych części "Candymana", które nie dorównały już oryginałowi - mimo że "Candymana II" nakręcił Bill Condon, reżyser drugorzędnych thrillerów i horrorów, ale też twórca znakomitego "Kinseya" (2004) o słynnym amerykańskim naukowcu, który zainicjował rewolucję seksualną w Ameryce.

Uznawany za jednego z najciekawszych reżyserów angielskich młodszego pokolenia Bernard Rose nie boi się nowych wyzwań - przez lata realizował wideoklipy, ma w dorobku ekranizację "Anny Kareniny" Tołstoja, "Wieczną miłość" osnutą wokół testamentu Beethovena, ale też popularny horror "Candyman". Jego realizacji podjął się za namową Clive'a Barkera, amerykańskiego pisarza, który uznany został przez Stephena Kinga za "nadzieję i przyszłość horroru". Barker oprócz pisania próbował też reżyserii (rozgłos zyskał głównie dzięki "Wysłannikowi piekieł" z roku 1987) - swoje opowiadanie "Zakazany" sam przeniósł na ekran w roku 1978, jednak po latach postanowił starać się o ponowną adaptację, która gwarantowałaby lepszy niż poprzednio efekt. Zgodził się na to właśnie Bernard Rose, który choć trzymał się fabularnego szkieletu "Zakazanego", nakręcił film zupełnie inny.
SERIALE

Baptiste

Detektyw Julien Baptiste odszedł już jakiś czas temu na spokojną emeryturę. Kiedy przebywa wraz z żoną na wakacjach w Amsterdamie, dostaje telefon z prośbą o pomoc...


Zaczęło się w środę

Faith, walijska prawniczka, jest zmuszona przerwać przedłużony urlop macierzyński, gdy dowiaduje się o zaginięciu jej męża i partnera biznesowego, Evana. Gdy prawda o jego działaniach wychodzi na jaw, Faith toczy groźną walkę, aby chronić siebie i swoją rodzinę.


Alex. Brudny glina

Po śmierci swojego partnera, Alex postanawia wyjść na prostą. Jednak aby mu się...