Ale kino+
alekino+
Film. Capote

Capote


dramat biograficzny, Kanada/USA, 2005, 110 min.
reżyseria: Bennett Miller
obsada: Bruce Greenwood, Catherine Keener, Chris Cooper, Clifton Collins, Philip Seymour Hoffman
Premiera w Ale kino+: 8.03.2014 r.
5.00
343
5 głosy | 61 miejsce w rankingu
Capote
© 2005 UNITED ARTISTS FILMS INC. AND COLUMBIA PICTURES INDUSTRIES, INC.

Biograficzna opowieść o powstaniu "Z zimną krwią", jednej z najważniejszych książek Trumana Capote, która rozpoczęła w literaturze amerykańskiej nowy gatunek - powieść faktu. W roli tytułowej wystąpił Philip Seymour Hoffman, nagrodzony za tę kreację Oscarem.

Jest rok 1959. Amerykańska prasa donosi o zbrodni, której dokonano w miasteczku Holcomb, w stanie Kansas: dwóch mężczyzn napadło na farmę rodziny Clutterów i w bestialski sposób zamordowało rodziców oraz dwójkę dzieci. Prasowy wycinek wzbudza zainteresowanie ekstrawaganckiego pisarza Trumana Capote (Philip Seymour Hoffman), opromienionego sławą po napisaniu powieści "Śniadanie u Tiffany'ego". Capote widzi w małomiasteczkowej zbrodni szansę na znalezienie tematu do nowej książki, rusza więc do Holcomb ze swoją przyjaciółką z dzieciństwa, Harper Lee (Catherine Keener), również znakomitą pisarką i autorką bestsellerowej powieści "Zabić drozda". Na miejscu spotyka się z policją, mieszkańcami, a potem - z samymi zabójcami. Regularnie odwiedza w więzieniu jednego z nich - Perry'ego Smitha (Clifton Collins Jr.). Ten zaskakująco inteligentny i wrażliwy mężczyzna o burzliwej przeszłości zaczyna coraz mocniej fascynować pisarza. Capote próbuje podczas długich rozmów ze skazańcem dotrzeć do źródła zbrodni. Jednak jego intencje nie są do końca czyste - wszystko to czyni z myślą o swoim wymarzonym arcydziele... br> Przedstawione w filmie wydarzenia odnoszą się do okresu, w którym Truman Capote dojrzewał do napisania swojej "powieści życia", czyli wydanego w 1966 roku bestsellerowego reportażu literackiego, zatytułowanego "Z zimną krwią", odnoszącego się właśnie do wydarzeń z Holcomb. Capote przed wydaniem tego dzieła był już sławnym i docenionym autorem o statusie celebryty, widywanym w towarzystwie artystów i gwiazd, z uwielbianą przez niego Marilyn Monroe na czele. Uchodził za ulubieńca liberalnych nowojorskich elit, zarazem znienawidzonego przez konserwatywne kręgi za ekstrawaganckie maniery, otwarty homoseksualizm i swobodne obyczaje.

Film Bennetta Millera z pieczołowitością odtwarza klimat tamtych czasów, zarówno w migawkach z przyjęć w artystycznych kręgach na Manhattanie, jak i w obrazkach z purytańskiej prowincji amerykańskiej. Jednak największe wrażenie robi mistrzowska, bezbłędnie poprowadzona obsada, by wymienić ulubienicę amerykańskiego kina niezależnego Catherine Keener ("Być jak John Malkovich", "Synekdocha, Nowy Jork") w roli Harper Lee, czy laureata Oscara za występ w "Adaptacji" - Chrisa Coopera, jako prowincjonalnego szeryfa. Tworzą oni godna oprawę dla wielkiej tytułowej kreacji Philipa Seymoura Hoffmana, która została nagrodzona m.in. BAFTĄ, Złotym Globem oraz Oscarem. Udało mu się pokazać pisarza w całym jego słynnym "dziwactwie", na które składał się m.in. piskliwy głos, charakterystyczny grymas twarzy, czy pewna zniewieściałość gestów, zarazem jednak uniknął karykatury dając wielowymiarowy i przejmujący portret artysty gotowego poświęcić wszystko dla swojego dzieła. Rola w filmie "Capote" była ukoronowaniem wieloletniego pochodu Hoffmana na aktorski szczyt. Ten jeden z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych aktorów Ameryki przez całe lata był mistrzem drugiego planu. Wystąpił w takich filmach, jak "Zapach kobiety", "Magnolia", "Boogie Nights", "Happiness", czy "Czerwony smok". W roku 2009 został nominowany do Oscara za drugoplanową rolę w filmie "Wątpliwość", podobnie jak w 2013 za występ w głośnym filmie Paula Thomasa Andersona "Mistrz".


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...