Ale kino+
alekino+
Film. Car

Car

Tsar
dramat historyczny, Rosja, 2009, 119 min.
reżyseria: Paweł Łungin
obsada: Aleksander Domogarov, Oleg Jankowski, Piotr Mamonow
Premiera w Ale kino+: 13.03.2013 r.
5.00
343
10 głosy | 41 miejsce w rankingu
Car
1
2

Iwan Groźny (Piotr Mamonow) zasiada na tronie rosyjskim od blisko 20 lat. Jego porywczość i nieprzewidywalność, przez które zyskał niepochlebny przydomek, nasilają się. Religijny fanatyzm oraz obsesyjne przekonanie, że jako pomazańcowi bożemu została mu powierzona misja ochrony kraju powodują, że władca w ślepym widzie działa przeciwko własnemu narodowi.

Kiedy paranoiczne wizje wszędzie czających się spiskowców i szpiegów rosnącego w siłę polskiego króla Zygmunta Augusta sięgają zenitu, Iwan Groźny tworzy opriczninę. Jest to carska policja, która pod pozorem oczyszczania Rosji ze zdrajców, dopuszcza się masakr ludności, rabunków i gwałtów. Car przekonuje również przyjaciela sprzed lat, zakonnika Filipa (Oleg Jankowski), by stanął na czele kościoła, zastępując poprzedniego metropolitę, który przerażony okrucieństwem Iwana IV uciekł do klasztoru. Filip, choć niechętnie, przyjmuje propozycję. Czyni to w nadziei, że zyska wpływ na cara i zdoła złagodzić nieco jego krwawe rządy. Między szlachetnym mnichem a okrutnym i obłąkanym Iwanem rodzi się nieunikniony konflikt. Ścierają się dwie skrajnie odmienne wizje świata i polityki.

"Car" to nakręcone z rozmachem widowisko historyczne w reżyserii PAWŁA ŁUNGINA, który zasłynął "Wyspą", okrzykniętą jednym z najlepszych filmów rosyjskich ostatnich lat. W najnowszym obrazie Łungin, jak niegdyś Siergiej Eisenstein w drugiej części swego dyptyku, nakreśla portret ogarniętego paranoją i religijną obsesją cara Iwana IV Groźnego. Bezlitosny władca, pierwszy, który koronował się na cara, zapisał się w historii jako okrutny tyran, ale także jako wielki reformator i człowiek o imponującym intelekcie. W najlepszych latach rządów zreformował prawny i administracyjny aparat państwowy, zmodernizował armię, popierał rozwój architektury i malarstwa i wprowadził do Rosji druk. Jednak nasilająca się psychoza, objawiająca się m.in. widzeniem wokół zdrajców i spisków doprowadziły w końcu do kryzysu, a w konsekwencji do śmierci 100 tysięcy obywateli, zabitych przez stworzoną przez niego opriczninę. Podczas gdy Eisenstein ściągnął na siebie niechęć Stalina i zakaz pracy za kamerą, Łungin mógł pozwolić sobie na bezkarne rozliczenie się z okrucieństwem i psychicznymi ułomnościami władcy. Film Łungina symbolizuje władzę Stalina, a dla niektórych również aktualną sytuację polityczną w Rosji.

W rolę cara wcielił się Piotr Mamonow - słynny moskiewski muzyk rockowy, ten sam, który w "Wyspie" był ojcem Anatolem, skłonnym do żartów pokutnikiem, uważanym za świętego. Filipa, dawnego przyjaciela Iwana Groźnego, uznanego później przez kościół prawosławny za świętego, zagrał Oleg Jankowski. Była to jego ostatnia kreacja - aktor zmarł w marcu 2009 roku, mając na koncie wiele ważnych ról, m.in. u Andrieja Tarkowskiego. Za bogatą stronę wizualną produkcji Łungina odpowiada Tom Stern, operator współpracujący m.in. z Clintem Eastwoodem.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.