Ale kino+
alekino+
Film. Carlos cz. 1

Carlos cz. 1


miniserial, Francja/Niemcy, 2010, 100 min.
reżyseria: Olivier Assayas
obsada: Ahmad Kaabour, Alexander Scheer, Christoph Bach, Edgar Ramírez, Fadi Abi Samra, Julia Hummer, Nora von Waldstatten
Premiera w Ale kino+: 7.12.2014 r.
5.00
343
5 głosy | 77 miejsce w rankingu
Carlos cz. 1

Pochodzący z Wenezueli Iljicz Ramírez Sánchez walczy w Jordanii po stronie Palestyńczyków, a następnie dokonuje serii zamachów w Londynie.

Próbuje m.in. zabić brytyjskiego biznesmena żydowskiego pochodzenia Edwarda Sieffa, jednego z szefów Marks and Spencer w Wielkiej Brytanii. Sánchezowi udaje się oddać strzał, ale kula odbija się rykoszetem od zębów ofiary. Sieff przeżywa. Iljicz przenosi się do Paryża, gdzie FPLP (Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny) przydziela go do swojej europejskiego frakcji, dowodzonej przez libańskiego bojownika Michela Moukharbala, alias André. Sánchez koordynuje kilka ważnych operacji, w tym pojmanie zakładników w ambasadzie Francji w Hadze przez członków japońskiej Armii Czerwonej. Gdy André zostaje aresztowany, francuscy agenci DST zaczynają interesować się Iljiczem. Aby uniknąć aresztowania, w mieszkaniu przyjaciół przy Rue Toullier 9, Sánchez zabija dwóch policjantów oraz André, który ich tam przyprowadził. Na miejscu zostawia peruwiański paszport na nazwisko Carlos Martinez Torres. Trafia na pierwsze strony gazet. Udaje mu się uciec przed obławą i przedostać do południowego Jemenu, gdzie dołącza do przywódcy LFWP, Wadiego Haddada, który powierza mu zadanie, polegające na uprowadzeniu jako zakładników ministrów krajów OPEC podczas konferencji w Wiedniu.

Odsiadujący dziś we Francji wyrok dożywotniego więzienia Iljicz Ramírez Sánchez urodził się w Wenezueli. Imię, na cześć radzieckiego wodza, nadał mu ojciec, zagorzały komunista, który braci Iljicza nazwał Lenin i Vladimir. Młody Sánchez wstąpił do narodowej partii komunistycznej i po ukończeniu liceum w Londynie trafił na studia do Moskwy. Stamtąd wyruszył do Bejrutu, gdzie w 1970 przyłączył się do Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny. Pod okiem specjalistów szkolił się w przeprowadzaniu zamachów bombowych, morderstw na zlecenie i porwań.

Od tego momentu losy Sáncheza śledzi wyprodukowany dla CANAL+ miniserial "Carlos". Reżyserię powierzono OLIVIEROWI ASSAYASOWI, niegdyś krytykowi filmowemu publikującemu w "Cahiers du cinéma", dziś znanemu i szanowanemu reżyserowi i scenarzyście. Assayas jest częstym bywalcem i jednym z ulubieńców Cannes. Jego trzy kolejne filmy - "Ścieżki uczuć" (2000), "Demonlover" (2002) i "Czysta" (2004) - były tam pokazywane w ramach Konkursu Głównego. Jak przyznaje sam Assayas, inspirację znajduje w filmach klasy B, a także w energii punk rocka oraz gatunkowym kinie azjatyckim.

Początkowe plany zakładały nakręcenie filmu, traktującego jedynie o okolicznościach schwytania terrorysty przez służby specjalne w Sudanie w 1994 roku. Projekt nie spodobał się jednak reżyserowi. Francuski twórca namówił producentów do poszerzenia spektrum wydarzeń i zbadania licznych tajemnic z życia Carlosa. Chciał ukazać Szakala nie tylko jako bezwzględnego terrorystę, ale także pionka w politycznej grze mocarstw. Śledztwo w sprawie przeprowadził dawny korespondent zagraniczny, dziś redaktor "Le Monde" Stephen Smith, który dotarł do tajnych akt wywiadu, do których wgląd został umożliwiony dopiero po upadku Muru Berlińskiego. Niektóre dialogi w filmie są oparte na nagraniach z taśm operacyjnych Stasi.

Assayas martwił się początkowo o to, czy znajdzie odpowiedniego aktora do roli Carlosa. Poprzeczka była ustawiona wysoko: "aktor musiał mieć silne ramiona i wielką charyzmę, aby udźwignąć to zadanie" - wspomina reżyser. Édgar Ramírez okazał się idealnym kandydatem, tym bardziej, że pochodził z tego samego regionu Wenezueli, co Ilich Ramírez Sánchez. Rola wymagała wielu poświęceń. Do końcowych scen filmu, dziejących się już w latach 90., gdy Szakal podupadał na zdrowiu i nie stronił od używek, aktor musiał przytyć ponad 15 kilogramów. Ramírez podszedł do swej pracy poważnie i z oddaniem. "Celem filmu było zdemistyfikowanie postaci Carlosa. Ten facet, któremu przypisuje się niezależność i możność planowania i organizowania wszystkich swoich zadań, w rzeczywistości nie był tak samodzielny i wolny. Przypisuje mu się rolę wielkiego manipulatora, podczas gdy sam wielokrotnie był marionetką w rękach polityków i zwierzchników" - opowiadał o swojej postaci Ramírez.

Produkcja została zrealizowana jednocześnie w wersji kinowej i w formie składającego się z 3 pełnometrażowych filmów miniserialu, który był pokazywany na festiwalu w Cannes. "Carlos" zdobył w 2011 roku Złoty Glob w kategorii najlepszy miniserial lub film telewizyjny, a wcielający się w tytułową rolę Edgar Ramírez był do tej nagrody nominowany i zdobył Cezara jako najbardziej obiecujący młody aktor.

Przebywający w więzieniu Iljicz Ramírez Sánchez wraz ze swoim prawnikiem mieli okazję przeczytać scenariusz. Obaj zdecydowanie sprzeciwili się emisji i dystrybucji filmu. Zarzucają twórcom zadawanie fałszu historii, co mogłoby mieć wpływ na procesy sądowe, na które nadal oczekuje terrorysta. Szczególnie nie spodobała im się scena ataku na siedzibę OPEC. Obrońca Sáncheza krytykuje metody ukazane w filmie: "Przedstawienie rozhisteryzowanych napastników wymachujących karabinami i straszących ludzi jest kompletnie nie na miejscu. Zdarzenia miały inny przebieg. To byli profesjonaliści, wysokiej klasy komandosi". W planach mają jednak wytoczenie sprawy o przyznanie Carlosowi tantiem za wykorzystanie jego historii przez scenarzystów.

ODCINKI

Carlos
Carlos cz. 2
Carlos cz. 3
SERIALE

Vera 9

Detektyw Vera Stanhope powraca w dziewiątym sezonie z nowymi sprawami do rozwikłania. era Stanhope charakteryzuje się celnymi obserwacjami, przywiązaniem do szczegółu...


Zagadki kryminalne nowej panny Fisher

Spin-off znanego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", w którym za prywatne dochodzenie zabiera się siostrzenica słynnej pani detektyw, Peregrine Fisher.


Poza wszelkim podejrzeniem

Kryminolożka z Paryża, Chloé Fischer, zostaje wysłana do Lyonu w celu złapania seryjnego mordercy. W Lyonie grasuje seryjny morderca. Jest nim Paul Brodsky...