Ale kino+
alekino+
Film. CARRINGTON

CARRINGTON

Carrington
dramat obyczajowy, Wlk. Brytania/Francja, 1995, 118 min.
reżyseria: Christopher Hampton
obsada: Emma Thompson, Jonathan Pryce, Samuel West, Steven Waddington
Premiera w Ale kino+: 19.10.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 576 miejsce w rankingu

Biograficzna opowieść o niezwykłej miłości malarki Dory Carrington i pisarza Lyttona Strachey'a.

Akcja obejmuje kilkanaście lat z życia pary brytyjskich artystów i zaczyna się w latach I Wojny Światowej. Dora Carrington (Emma Thompson) była oryginalną osobowością i malarką, która nie dbała specjalnie o rozgłos; prawdziwego uznania doczekała się właściwe dopiero współcześnie. Lytton Strachey (Jonathan Pryce) był dla odmiany postacią w ówczesnej Wielkiej Brytanii bardzo znaną. Ceniony pisarz, a jednocześnie ekscentryk i pacyfista, słynął ze swobodnego stylu życia. Dość powszechnie znano też jego skłonności homoseksualne. Nie przeszkodziło to Dorze Carrington pokochać Strachey'a i to ze wzajemnością. Wieloletnia relacja malarki i pisarza była z oczywistych przyczyn platoniczna, a jednak pełna pasji, na swój sposób namiętna i bardzo skomplikowana - tym bardziej, że w związek Strachey'a i Carrington zaplątanych był mnóstwo tzw. osób trzecich - w tym dwaj kolejni mężowie Dory i niezliczeni kochankowie Lyttona.

"Carrington" była reżyserskim debiutem znanego brytyjskiego scenarzysty CHRISTOPHERA HAMPTONA - autora scenariuszy między innymi do "Mary Reilly" Stephana Frearsa i "Całkowitego zaćmienia" Agnieszki Holland. Krytyka przyjęła film bardziej niż ciepło - Hampton otrzymał specjalną nagrodę jury w Cannes, a odtwarzający Lyttona Strachey'a Jonathan Pryce zdobył wyróżnienie. Doświadczony aktor stworzył w "Carrington" z grającą tytułową rolę niezawodną Emmą Thompson duet, który na długo pozostaje w pamięci.
SERIALE

Baptiste

Detektyw Julien Baptiste odszedł już jakiś czas temu na spokojną emeryturę. Kiedy przebywa wraz z żoną na wakacjach w Amsterdamie, dostaje telefon z prośbą o pomoc...


Zaczęło się w środę

Faith, walijska prawniczka, jest zmuszona przerwać przedłużony urlop macierzyński, gdy dowiaduje się o zaginięciu jej męża i partnera biznesowego, Evana. Gdy prawda o jego działaniach wychodzi na jaw, Faith toczy groźną walkę, aby chronić siebie i swoją rodzinę.


Alex. Brudny glina

Po śmierci swojego partnera, Alex postanawia wyjść na prostą. Jednak aby mu się...