Ale kino+
alekino+
Film. Casablanca

Casablanca


melodramat, USA, 1942, 102 min.
reżyseria: Michael Curtiz
obsada: Claude Rains, Humphrey Bogart, Ingrid Bergman, Paul Henreid
Premiera w Ale kino+: 25.04.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 47 miejsce w rankingu
Casablanca

Jeden z najsłynniejszych melodramatów w historii kina. W rolach głównych Humphrey Bogart i Ingrid Bergman.

Akcja filmu toczy się podczas II wojny światowej. W Casablance we francuskim Maroku, która jest ważnym punktem na drodze emigrantów do Ameryki, Rick Blaine (Humphrey Bogart) prowadzi swój lokal. Spotykają się tu najczęściej ci, którzy bezskutecznie starają się o (fałszywą lub legalną) wizę, dzięki której mogliby opuścić Casablancę. W mieście wrze z powodu zastrzelenia dwóch niemieckich kurierów, powiększa się liczba aresztowanych, a ceny sprzedawanych na czarnym rynku wiz idą w górę. Wpływowy Rick dostaje na przechowanie listy tranzytowe podpisane przez samego de Gaulle'a. Wkrótce w sprawie tych listów w barze zjawia się Victor Laszlo (Paul Henreid), kontrolowany przez Niemców przywódca czeskiego ruchu oporu. Wraz z nim przychodzi jego żona, Ilsa (Ingrid Bergman), w której Rick rozpoznaje swoją wielką, niespełnioną miłość. Uczucie między dawnymi kochankami odżywa, ale Rick zdaje sobie sprawę, że Ilsa jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

Trudno w to uwierzyć, ale premiera "Casablanki" w 1942 roku okazała się... klapą, po której film w ogóle nie wszedł na ekrany. I pewnie zostałby zupełnie zapomniany, gdyby nie uratowała go historia. To właśnie w wyzwolonej przez aliantów Casablance 14 stycznia 1943 roku spotkali się prezydent Roosevelt i premier Winston Churchill, aby rozmawiać o utworzeniu drugiego frontu przeciwko Niemcom. O sprawie mówiły wszystkie media, nazwa marokańskiego miasta stała się niezwykle modna, więc producent filmu postanowił pójść za ciosem i wykorzystać politykę w promocji filmu. Gdy wprowadził "Casablancę" do kin jeszcze raz, melodramat wywołał zachwyt krytyki i niemal histeryczne uwielbienie publiczności, zdobył trzy Oscary i pięć nominacji, a jego legenda trwa nieprzerwanie od prawie 70 lat.

Film wyreżyserował MICHAEL CURTIZ, a w rolach głównych występują Ingrid Bergman i Humphrey Bogart. Scenariusz na podstawie sztuki "Everybody Comes to Rick" zaczęli pisać bracia Epsteinowie, a tekst skończył Howard Koch. Słynną finałową scenę pożegnania na lotnisku wymyślił za to niezadowolony z pierwotnego zakończenia producent Hal B. Wallis.

Choć muzyka do "Casablanki" wyszła spod pióra trzykrotnego zdobywcy Oscara Maxa Steinera, opowieść o miłości Ricka i Ilsy kojarzy się widzom przede wszystkim z nastrojowym jazzowym standardem "As Times Goes By" Hermana Hupfelda z broadwayowskiego musicalu "Everybody's Welcome". Piosenka podobała się wszystkim, tylko nie niemieckiemu kompozytorowi. Po obejrzeniu zmontowanego obrazu Steiner oznajmił więc, że sam napisze lejtmotyw Ilsy i Ricka, który na głowę pobije "pożyczoną" kompozycję Hupfelda. I być może tak by się stało, gdyby Ingrid Bergman, po zakończeniu zdjęć do "Casablanki", nie ścięła włosów na potrzeby kolejnego filmu "Komu bije dzwon". Z jeżykiem na głowie nie mogła już dokręcić sceny, w której Sam (Dooley Wilson) śpiewa "As Time Goes By". Dziś utwór ten to obowiązkowy punkt niemal każdego jazzowego recitalu.
SERIALE

Vera 9

Detektyw Vera Stanhope powraca w dziewiątym sezonie z nowymi sprawami do rozwikłania. era Stanhope charakteryzuje się celnymi obserwacjami, przywiązaniem do szczegółu...


Zagadki kryminalne nowej panny Fisher

Spin-off znanego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", w którym za prywatne dochodzenie zabiera się siostrzenica słynnej pani detektyw, Peregrine Fisher.


Poza wszelkim podejrzeniem

Kryminolożka z Paryża, Chloé Fischer, zostaje wysłana do Lyonu w celu złapania seryjnego mordercy. W Lyonie grasuje seryjny morderca. Jest nim Paul Brodsky...