Ale kino+
alekino+
Film. CASANOVA

CASANOVA


film kostiumowy, USA, 2005, 112 min.
reżyseria: Lasse Hallstrom, Lasse Hallström
obsada: Heath Ledger, Jeremy Irons, Oliver Platt, Sienna Miller
Premiera w Ale kino+: 16.05.2009 r.
5.00
343
10 głosy | 241 miejsce w rankingu
CASANOVA

Współczesne spojrzenie na klasyczne uosobienie amanta-uwodziciela. Komedia romantyczna w historycznym kostiumie z niezapomnianym Heathem Ledgerem w roli tytułowej.

Giacomo Casanova (Heath Ledger), słynny kochanek i uwodziciel, wielbiciel kobiet, ale przy tym błyskotliwy humanista i awanturnik, przebywa w Wenecji. Kiedy ofiarami jego uroku zaczynają padać nawet klasztorne nowicjuszki, doża wenecki traci cierpliwość i - aby uspokoić biskupa Pucciego (Jeremy Irons), przedstawiciela Świętej Inkwizycji - rozkazuje Casanovie ustatkować się. Ten zaręcza się wreszcie, ale niedługo potem poznaje kobietę, w której intuicyjnie wyczuwa miłość swojego życia. To Francesca Bruni (Sienna Miller), inteligentna piękność, która tworzy w uniwersyteckiej auli zalążki ruchu feministycznego. Casanova - nawet przed samym sobą - boi się przyznać do uczuć, które wzbudza w nim dziewczyna. Jednocześnie wie, że chcąc ją zdobyć, nie może przyznać się do swojej prawdziwej tożsamości. Francesca jest już jednak, wbrew swojej woli, zaręczona z tłustym, choć sympatycznym kupcem z Genui, Papirizziem (Oliver Platt). W tym małżeństwie matka dziewczyny (Lena Olin) widzi bowiem jedyną szansę na finansowe wsparcie dla swojej rodziny.

Prawdziwy Casanova różni się od swego wizerunku, jaki znamy dzisiaj. Był nie tylko kobieciarzem i łowcą przygód, ale również wykształconym humanistą, bywalcem dworów, uczestnikiem obiadów czwartkowych na dworze króla Stanisława Augusta (gdzie ponoć dyskutował z samym biskupem Krasickim), a nawet agentem jezuitów ściganym przez Inkwizycję. Był skrzypkiem i żołnierzem, magikiem i sekretarzem, który sam o sobie pisał: "Nigdy nie miałem przed oczami żadnego wyznaczonego celu. Mój system, jeśli można go tak nazwać, polegał na beztroskim poddawaniu się strumieniowi życia. Ufałem każdemu wiatrowi, który uderzał w moje żagle". LASSE HALLSTROM, twórca "Co gryzie Gilberta Grape'a?" czy niezwykłych "Kronik Portowych", przedstawił Casanove jako uwodzicielskiego wagabundę, odzierając go z politycznych i humanistycznych zawiłości. Rolę powierzył Heathowi Ledgerowi, który wcześniej zasłynął dzięki rewelacyjnej roli w "Tajemnicy Brokeback Mountain". W "Casanovie" Ledgerowi towarzyszyła Sienna Miller, modelka i aktorka, oraz Jeremy Irons, ulubieniec kina, który nie bał się wcielić w najczarniejszą postać komedii Hallströma - biskupa Pucciego.
SERIALE

Vera 9

Detektyw Vera Stanhope powraca w dziewiątym sezonie z nowymi sprawami do rozwikłania. era Stanhope charakteryzuje się celnymi obserwacjami, przywiązaniem do szczegółu...


Zagadki kryminalne nowej panny Fisher

Spin-off znanego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", w którym za prywatne dochodzenie zabiera się siostrzenica słynnej pani detektyw, Peregrine Fisher.


Poza wszelkim podejrzeniem

Kryminolożka z Paryża, Chloé Fischer, zostaje wysłana do Lyonu w celu złapania seryjnego mordercy. W Lyonie grasuje seryjny morderca. Jest nim Paul Brodsky...