Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. CDN

CDN

5.00
343
10 głosy | 157 miejsce w rankingu
1
2

Studium samotności dwóch kobiet. Rewelacyjne role Jadwigi Jankowskiej-Cieślak i Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej.

Cykl "CDN", psychologiczne studium kobiet, próbujących wydostać się z kręgu samotności, początkowo miał się składać z trzech części. Każdą z nowel zrealizować miał inny absolwent łódzkiej szkoły filmowej. Ostatecznie na ekrany weszły tylko dwa filmy: "Na smyczy" Pawła Kędzierskiego i "Lekcja miłości" Zbigniewa Kamińskiego. Trzeci, "Piorun kulisty" Radosława Piwowarskiego został odrzucony na kolaudacji - oficjalnie z przyczyn pozaartystycznych - kopię natomiast, na żądanie ówczesnego rektora, zniszczono.

Bohaterką "Na smyczy" Pawła Kędzierskiego jest Ewa (Jadwiga Jankowska-Cieślak), która wynajmuje pokój u samotnej kobiety, "Tymusiowej" (Hanna Skarżanka). Nie musi płacić czynszu, ale w zamian za to ma opiekować się ulubionym psem starszej pani, rozpieszczonym i nieznośnym kundlem. "Tymusiowa" darzy Ewę sympatią i przywiązaniem, ale wymaga, aby dziewczyna - tak jak ona - adorowała jej psa. Ewa natomiast obsesyjnie nienawidzi czworonoga i za wszelką cenę chce się go pozbyć. Mimo tego, że wie, iż gospodyni mogłaby nie przeżyć straty swojego pupila, świadomie prowokuje jego ucieczkę, która kończy się dla niego tragicznie.

"Lekcja miłości" Zbigniewa Kamińskiego opowiada o jednej z niedziel samotnej, 30-letniej kobiety, Elżbiety (Teresa Budzisz-Krzyżanowska). Niezależna, atrakcyjna trzydziestolatka czuje się osamotniona i nikomu niepotrzebna. Sama przed sobą próbuje zachowywać pozory szczęścia: często kontaktuje się z matką, spotyka ze znajomymi. Wieczorem, w niedzielę, odwiedza ją niespodziewanie Alek (Jan Krzyżanowski) - mężczyzna, z którym niegdyś była związana.

Choć, dzięki projektowi "CDN", PAWEŁ KĘDZIERSKI i ZBIGNIEW KAMIŃSKI zadebiutowali wspólnie, ich artystyczne drogi szybko się rozeszły. Kędzierski, wówczas członek Zespołu Filmowego "X" Andrzeja Wajdy, swoją ostatnią fabułę zrealizował w 1976 roku wraz z Agnieszką Holland i Jerzym Domaradzkim. Były to nagrodzone na festiwalu w Łagowie "Zdjęcia próbne" z niezapomnianą rolą Darii Trafankowskiej. Kino fabularne Kędzierski porzucił dla dokumentalistyki, w której szybko zaczął odnosić duże sukcesy. W 1982 roku zdobył nagrodę główną i wyróżnienie jury ekumenicznego za "Dzień dziecka" na festiwalu w Oberhausen, a jego film "Cisza, ciemność", zrealizowany podczas warsztatów rzeźby dla niesłyszących i niewidomych, otrzymał m.in. Grand Prix i Nagrodę Specjalną w Sankt Petersburgu oraz główną nagrodę na festiwalu w Vila do Condo. W 2005 roku Kędzierski triumfował również na krakowskim festiwalu dokumentów, gdzie zdobył Nagrodę Prezesa Telewizji Polskiej za film "Powstanie zwykłych ludzi". Zbigniew Kamiński natomiast nie zrezygnował z kina fabularnego. W 1978 zdobył nagrodę publiczności w Locarno za "Pani Bovary to ja" z przejmującą rolą Jadwigi Jankowskiej-Cieślak, a rok później za film "Rytm serca" otrzymał wyróżnienie na Festiwalu Prix Futura w Berlinie Zachodnim. Pracował przy scenariuszu "Panien z Wilka" Wajdy i "Jana Serce" Piwowarskiego. Głośna była jego ekranizacja dramatu "Niemcy" Leona Kruczkowskiego. Reżyser postanowił tchnąć nowe życie w ten nadkażony socjalistyczną propagandą, zapomniany już nieco tekst, dlatego oprócz kilku zmian scenariuszowych zdecydował się zatrudnić przy produkcji filmu międzynarodową ekipę (Kamiński przebywał już wówczas na stałe w USA). "Germans" w Polsce przyjęto jednak chłodno - chwalono jedynie rolę Beaty Tyszkiewicz (zagrała Bertę Sonnenbruch), nagrodzoną za tę kreację na festiwalu w Gdyni. Obecnie Kamiński realizuje się w Polsce jako współreżyser tasiemcowego serialu "Sąsiedzi" (wcześniejsza nazwa "Lokatorzy"). Jest również autorem scenariusza do serialu "Faceci do wzięcia", który powstał na podstawie amerykańskiego cyklu "The Odd Couple".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...