Ale kino+
alekino+
Film. CELEBRITY

CELEBRITY


komedia, USA, 1998, 113 min.
reżyseria: Woody Allen
obsada: Joe Mantegna, Judy Davis, Kenneth Branagh, Leonardo DiCaprio, Melanie Griffith, Winona Ryder
Premiera w Ale kino+: 25.04.2009 r.
5.00
343
35 głosy | 28 miejsce w rankingu
CELEBRITY

W czarno-białych kadrach Svena Nykvista Woody Allen tworzy nieco zabawną, nieco melancholijną satyrę na zjawisko "celebrity" - satyrę, która dziś jest już rzeczywistością. W rolach głównych Kenneth Branagh, Judy Davis, Leonardo DiCaprio i Winona Ryder.

Lee (Kenneth Branagh) i Robin (Judy Davis) przez szesnaście lat byli małżeństwem. Sfrustrowani kryzysem, który ich dopadł, każde na swój sposób stara się nadrobić stracony czas. Lee - w przerwie między miłosnymi podbojami - próbuje stać się sławny. Jednak jego kolejne dwie książki przechodzą bez echa. Zabiera się więc za filmowy scenariusz. Na co dzień pracuje jako dziennikarz kronik towarzyskich pisząc o tych, do których za wszelką cenę pragnie dołączyć. Robin, zamiast korzystać z życia, desperacko próbuje uporać się z codziennością. Walczy z nerwicą, leczy się z poczucia winy, z gabinetu psychoterapeuty biegnie do kościelnej kaplicy, ale nic nie przynosi wyzwolenia. Staje się nim dopiero spotkanie z przystojnym, pełnym życia, a jednocześnie dystansu do swojej kariery, producentem telewizyjnym Tony'm Gardellą (Joe Mantegna), dzięki któremu Robin - zupełnie tego nie planując - staje się gwiazdą.

"Celebrity" bywa nazywane przez krytyków "smutną komedią" - choć w rzeczywistości melancholia jest niemal nieodłącznym elementem wszystkich allenowskich obrazów. W "Celebrity" jednak w szczególny sposób WOODY ALLEN - ukryty pod błazeńską maską - odsłania lęki o los swojego inteligenta. W świecie, w którym znanym jest się dlatego, że jest się znanym, cóż znaczy inteligencja, oczytanie, humor i wdzięk? Trafnie komentuje to jedna z bohaterek, babcia Gardelli, którą oburza sława mężczyzny przetrzymywanego jako zakładnik. "Czy to naprawdę wystarczy?" - pyta zdziwiona, kiedy były zakładnik odwiedza kolejne szkoły, aby rozdać autografy. Film "Celebrity" bywa też traktowany jako komentarz do stwierdzenia Andy'ego Warhola, że w dzisiejszych czasach każdy będzie sławny przez 15 minut.

Rolę spragnionego sławy Lee Woody Allen powierzył Kennethowi Branaghowi, który w rysy neurotyka wkłada odrobinę ze swoich szekspirowskich postaci. Towarzyszy mu Judy Davis, dwukrotnie nominowana do Oscara - m.in. za rolę w allenowskim komediodramacie "Mężowie i żony". Na drugim planie pojawiają się nazwiska, które kojarzą się z terminem "celebrity": po wybiegu dla modelek przechadza się Charlize Theron, na pierwszych okładkach gazet zaczyna pojawiać się Leonardo DiCaprio, a filmowy Lee próbuje zaciągnąć do łóżka Melanie Griffith. Całość filmu dopełniają czarno-białe kadry - użyte jakby wbrew kulturze kolorowych obrazków. Ich autorem jest Sven Nykvist, laureat Oscara za "Fanny i Aleksander" Ingmara Bergmana i nagrody w Cannes za "Ofiarowanie" Andrieja Tarkowskiego.




SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...