Ale kino+
alekino+
Film. CENA HONORU

CENA HONORU

The Four Feathers
wojenny, USA/Wlk.Brytania, 2002, 131 min.
reżyseria: Shekhar Kapur
obsada: Djimon Hounsou, Heath Ledger, Kate Hudson, Michael Sheen, Wes Bentley
Premiera w Ale kino+: 25.09.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 118 miejsce w rankingu
CENA HONORU

Shekhar Kapur z rozmachem godnym "Lawrance'a z Arabii" i magnetycznym Heathem Ledgerem w roli głównej adaptuje jedną z najsłynniejszych powieści awanturniczych XIX wieku.

Jest rok 1875. Młody brytyjski żołnierz, Henry Feversham (Heath Ledger), ma przed sobą szansę na wielką karierę. Jego ojciec, generał armii, w której służy Henry, zamierza wysłać syna na wszystkie najważniejsze fronty świata. Ten jednak zainteresowany jest raczej swoją prywatną przyszłością, która wiąże się ściśle z jego piękną narzeczoną, Ethne (Kate Hudson). Kiedy oddział Henry'ego ma jechać do Sudanu, aby tam krwawo zdławić ruch fanatycznych muzułmanów (co ma być przede wszystkim demonstracją brytyjskiej potęgi), Henry nieoczekiwanie decyduje się wystąpić z wojska. Tłumaczy, że nie chce narażać życia w przeddzień ślubu, ale wydaje się, że przyczyn jest co najmniej kilka. Jego ojciec, najlepsi przyjaciele, a nawet narzeczona, osądzają jednak, że Henry stchórzył, co w tym przypadku jest równoznaczne z towarzyskim i zawodowym wykluczeniem. Przyjaciele Henry'ego, a później i sama Ethne, wysyłają mu białe piórka - znak tchórzostwa, a ojciec oficjalnie się go wyrzeka. Henry pozostaje sam, bez pracy, pieniędzy i żadnego wsparcia. Kiedy jednak dowiaduje się, że jego przyjaciele znaleźli się w Sudanie w śmiertelnym niebezpieczeństwie, rusza im na pomoc. Chce nie tylko uratować dawnych towarzyszy broni, ale także zmazać plamę na honorze.

SHEKHAR KAPUR to kolejny reżyser, który postanowił zmierzyć się ze znakomitą, liczącą już ponad sto lat awanturniczą powieścią E. W. Masona. Ekranizacja ta była nader gorączkowo wyczekiwana - spodziewano się, że reżyser hinduskiego pochodzenia wniesie do recepcji powieści ton mocno rewizjonistyczny i naznaczy imperialistyczne dążenia Wielkiej Brytanii końca XIX wieku. Shekhar Kapur nadał jednak filmowi cech bardziej sentymentalnych, bawiąc się historycznym kostiumem, jednocześnie wiernie oddając ówczesne realia. W roli głównej obsadził Heatha Ledgera, jednego z najbardziej symbolicznych "amerykańskich buntowników" ostatnich lat. Kiedy pięć lat po premierze "Ceny honoru" Heath Ledger tragicznie zmarł, Shekhar Kapur nie krył swojego przywiązania do aktora. "Czuję, że straciłem młodszego brata. Heath miał w sobie tyle wdzięku, szczerości, troski i współczucia, że wystarczyło tylko złapać kamerą jego spojrzenie, żeby poczuć emocje jego postaci. Heath, zawsze mówiłem ci, że masz w sobie mądrość starszą, niż twoje lata. Że nosisz w sobie starożytną duszę. Ale że twój duch jest zbyt kruchy dla tego świata. Żegnaj, bracie" - wyznał w jednym z wywiadów Shekhar Kapur.

Krytycy w recenzjach "Ceny honoru" pisali nie tylko o magnetycznej aurze Ledgera, ale także o doskonałych zdjęciach i rozmachu inscenizacyjnym równym "Lawrance'owi z Arabii" czy "Angielskiemu pacjentowi". Pisano też o celnym zderzeniu kultury imperialnej Anglii z dziką, ale niezwykle przywiązaną do swojej niezależności Afryką. Obserwujemy eskalację konfliktu między Wschodem a Zachodem i słabnące szanse na porozumienie tych dwóch kultur w przyszłości. Jedyną relacją, która toczy się wbrew stereotypom i historii, jest przyjaźń Henry'ego z tajemniczym wojownikiem Abu Fatmą (Djimon Hounsou).
SERIALE

Vera 9

Detektyw Vera Stanhope powraca w dziewiątym sezonie z nowymi sprawami do rozwikłania. era Stanhope charakteryzuje się celnymi obserwacjami, przywiązaniem do szczegółu...


Zagadki kryminalne nowej panny Fisher

Spin-off znanego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", w którym za prywatne dochodzenie zabiera się siostrzenica słynnej pani detektyw, Peregrine Fisher.


Poza wszelkim podejrzeniem

Kryminolożka z Paryża, Chloé Fischer, zostaje wysłana do Lyonu w celu złapania seryjnego mordercy. W Lyonie grasuje seryjny morderca. Jest nim Paul Brodsky...