Ale kino+
alekino+
Film. CENA MIŁOŚCI

CENA MIŁOŚCI

Loved
dramat, USA, 1997, 100 min.
reżyseria: Erin Dignam
obsada: Jennifer Rubin, Robin Wright Penn, Sean Penn, William Hurt
Premiera w Ale kino+: 19.02.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 284 miejsce w rankingu

"Cena miłości" to film o przemocy domowej i molestowaniu - ale znacznie bardziej niejednoznaczny i prowokujący do dyskusji niż standardowe opowieści tego rodzaju.

Przed sądem staje mężczyzna oskarżony o gwałt i przemoc wobec swoich partnerek. K.D. Dietrickson (William Hurt), prokurator prowadzący sprawę odnajduje niejaką Heddę (Robin Wright Penn), dawną przyjaciółkę podsądnego. Oskarżyciel stara się namówić kobietę do złożenia obciążających mężczyznę zeznań - chce by Hedda opowiedziała o jego brutalnym, agresywnym zachowaniu w domu, biciu i upokorzeniach. Wszystko to w istocie miało miejsce, bohaterka jednak waha się - swego czasu szczerze kochała stojącego przed sądem człowieka i mimo, że społeczeństwo widzi to inaczej, nigdy nie czuła się ofiarą. Sytuację komplikuje fakt, że z biegiem czasu atmosfera uczuciowa między Heddą i prokuratorem staje się coraz gęstsza.

"Cena miłości" była drugim filmem fabularnym ERIN DIGNAM, byłej tancerki nowojorskiego baletu i zawodowej tenisistki, startującej swego czasu z powodzeniem w turniejach klasy Wimbledonu. Mimo że chodzi tu o produkcję skromną i niezależną, reżyserce udało się zainteresować projektem aktorów o wielkich nazwiskach: Williama Hurta oraz Seana Peana, który wystąpił tu także w roli producenta. Film wzbudził zainteresowanie na festiwalach filmowych, był nominowany w trzech kategoriach do Independent Spirit Award (prestiżowej nagrody przyznawanej filmom niezależnym), jednocześnie jednak wzbudził kontrowersje i żywe dyskusje - zastanawiano się czy obraz Dignam nie niesie ze sobą niebezpiecznego relatywizmu moralnego i nie jest w pewnym sensie usprawiedliwieniem przemocy domowej. Zarówno reżyserka jak i William Hurt tłumaczyli, że to kompletne nieporozumienie - intencją autorów było pokazanie, że w życiu ludzkie losy są zawsze o wiele bardziej skomplikowane i niejednoznaczne niż przedstawiają to media czy popularne kino.
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.