Ale kino+
Kino Mówi: Scenariusz
Film. Cena odwagi

Cena odwagi

A Mighty Heart
dramat sensacyjny, USA/Wlk. Brytania, 2007, 103 min. 12
reżyseria: Michael Winterbottom
obsada: Aly Khan, Angelina Jolie, Archie Panjabi, Dan Futterman, Denis O'Hare, Irfan Khan, Sajid Hasan, Will Patton
Premiera w Ale kino+: 12.01.2019 r.
343
Najbliższe emisje:
14:15
niedziela24 lutego
Przypominajka
Cena odwagi
© Paramount Pictures

Styczeń 2002 roku. Mariane Pearl wraz z mężem, szefem południowoazjatyckiego oddziału "Wall Street Journal", oczekują dziecka. Daniel zbiera właśnie materiały na temat powiązań terrorysty Richarda Reida z wpływowym pakistańskim duchownym.

Podczas spotkania z informatorem dziennikarz zostaje porwany. Rozpoczynają się gorączkowe poszukiwania, w które zaangażowana zostaje amerykańska ambasada, pakistańska policja i FBI. Przypuszczeń i poszlak jest wiele, brak jednakże tropów i dowodów. Z dnia na dzień szanse na odnalezienie Daniela żywego są coraz mniejsze. Mariane przeżywa koszmar.

Historia opowiedziana przez Winterbottoma wydarzyła się naprawdę. Pearl i jego żona Mariane pracowali dla "Wall Street Journal". Po zamachach 11 września 2001 roku redakcja wysłała ich do Afganistanu, skąd trafili do sąsiedniego Pakistanu. W kraju sprzyjającym polityce USA Pearlowie czuli się względnie bezpieczni, co było szczególnie ważne w momencie, gdy Mariane znalazła się w zaawansowanej ciąży. Pod koniec stycznia 2002 roku Daniel udał się na spotkanie, które miało przynieść przełom w jego dziennikarskim śledztwie na temat terroryzmu. Wychodząc oznajmił żonie, że może spóźnić się na kolację. Jeszcze tego samego dnia został uprowadzony. Do żony i dziecka już nigdy nie powrócił.

Za podstawę scenariusza filmu Michaela Winterbottoma posłużył zbiór wspomnień Mariane Pearl zatytułowany "A Mighty Heart: The Brave Life and Death of My Husband Danny Pearl". Jak mówiła dziennikarka, książką tą chciała przybliżyć postać męża ich synowi, dla którego Daniel zdążył przed śmiercią wybrać imię Adam. Pokonując bariery uprzedzeń religijnych i rasowych, Mariane dała wyraz swojej miłości, odwagi i niezachwianej wiary w powinności dziennikarza wobec społeczeństwa. Przyczyn sukcesu "Ceny odwagi" upatruje się w znakomitej grze Angeliny Jolie, która wcieliła się w rolę ciężarnej kobiety przeżywającej osobisty dramat. Aktorka z przyciemnioną na potrzeby filmu karnacją (Pearl była z pochodzenia Kubanką), otrzymała za swą kreację kilka nominacji do prestiżowych nagród, m.in. Złotego Globu. Na obsadzenie Jolie w tej roli nalegał jej mąż Brad Pitt, pomysłodawca filmu o Mariane Pearl i jednocześnie jeden z jego producentów. Warto też zwrócić uwagę na aktorów partnerujących znakomitej Jolie: Dana Futtermana, nominowanego do Oscara za scenariusz do filmu "Capote", Irrfana Khana ("Imiennik"), Willa Pattona ("Tytani") czy też wielką gwiazdę telewizji pakistańskiej Adnana Siddiqui. Nie należy również zapominać o wysiłku i talencie reżysera MICHAELA WINTERBOTTOMA, świetnego brytyjskiego filmowca, który umiejętność komentowania aktualnych wydarzeń wielkiej wagi dowiódł takimi produkcjami, jak "Aleja snajperów" czy "Droga do Guantanamo". To właśnie Winterbottom zaangażował do realizacji "Ceny odwagi" sprawdzony zespół współpracowników, m.in. doświadczonego autora zdjęć Marcela Zyskinda i montażystę Petera Christelisa. Z zadania adaptacji wspomnień Mariane Pearl na ekranowy scenariusz brawurowo wywiązał się natomiast John Orloff, mogący pochwalić się pracą nad wyprodukowanym przez Toma Hanksa i Stevena Spielberga serialem "Kompania braci".

PREMIERA: Ale kino+, sobota, 12 stycznia, godz. 20:10. Cykl: Z życia wzięte


ALE KINO+ POLECA

12.00
SOBOTA16 lutego
Na wojnie
Na wojnie

Laurent Amédéo pracuje w fabryce produkującej części samochodowe. Zakładowi grozi…

18.05
SOBOTA16 lutego
Świadek
Świadek

8-letni Samuel, członek społeczności amiszów, staje się przypadkowym świadkiem…

20.10
SOBOTA16 lutego
Zniknięcie Eleanor Rigby: On
Zniknięcie Eleanor Rigby: On

Historia pary rozpisana na głosy. Posłuchajcie, co on ma do powiedzenia. Druga część…SERIALE

Fortitude 3

Finałowy sezon "Fortitude" - mrożącego krew w żyłach serialu sensacyjnego z...


Trepalium

Francuski serial futurystyczny. Świat znajduje się w ciężkiej sytuacji...


Intruz 2

Yoann Peeters powraca, aby wyjaśnić sprawę zbrodni w Ardenach.


Platforma 45

Tajemnica wypadku do jakiego doszło na platformie wiertniczej na Morzu Północnym.