Ale kino+
alekino+
Film. Cena prawdy

Cena prawdy

Nothing But the Truth
thriller/dramat, USA, 2008, 103 min.
reżyseria: Rod Lurie
obsada: Alan Alda, Angela Bassett, David Schwimmer, Kate Beckinsale, Matt Dillon, Preston Bailey, Vera Farmiga
Premiera w Ale kino+: 12.02.2017 r.
5.00
343
5 głosy | 26 miejsce w rankingu
Cena prawdy

Rachel Armstrong (Kate Beckinsale) jest ambitną dziennikarką poczytnego waszyngtońskiego dziennika, specjalizującą się w tematyce politycznej. Za sprawą Eriki Van Doren (Vera Farmiga), agentki CIA, a zarazem matki jednego z dzieci ze szkoły jej syna, kobieta dowiaduje się o nadużyciach gabinetu prezydenta USA.

Okazuje się, iż władze gotowe są zmanipulować informacje wywiadowcze, aby uzasadnić przygotowywany atak lotniczy na Wenezuelę. Rachel poświęca tym rewelacjom artykuł, licząc po cichu, że przyczyni się on do upadku głowy państwa. Tymczasem rozpętuje się afera sięgającą najwyższych szczebli. Przyparta do muru dziennikarka otrzymuje wybór - musi ujawnić swoje źródło informacji albo trafi do więzienia. Wierna zasadom Rachel nie chce zadenuncjować Eriki. Pytanie tylko, jak długo jest w stanie wytrzymać w tym postanowieniu, zwłaszcza że jej opór za wszelką cenę chce złamać prokurator federalny Patton Dubois(Matt Dillon).

ROD LURIE jest reżyserem, scenarzystą i producentem cieszącym się renomą specjalisty od emocjonujących thrillerów z intrygą polityczną w tle. Wystarczy przypomnieć takie jego filmy, jak "Determinacja", "Ukryta prawda" czy "Ostatni bastion". Jak sam przyznaje, "Cenie prawdy" inspiracji dostarczył autentyczny przypadek dziennikarki Judith Miller, która w lipcu 2005 roku została aresztowana za odmowę złożenia zeznań przed sądem federalnym, prowadzącym postępowanie w sprawie "wycieku" informacji od agentki CIA. "Film nie dotyczy żadnej z tych kobiet, choć z pewnością ich historia - przedstawiana swego czasu w prasie - wpłynęła na proces tworzenia postaci i fabuły" - mówi Lurie.

Znany ze skrupulatności filmowiec po raz kolejny dołożył wszelkich starań, dbając o realizm historii. Miał nad nią zresztą pełną kontrolę, ponieważ wziął na siebie także napisanie scenariusza oraz obowiązki producenckie. "Staram się wnikać w głąb opowiadanej historii tak bardzo, jak tylko jest to możliwe. Zwłaszcza w przypadku filmów związanych w jakiś sposób z Białym Domem i dziennikarstwem" - mówi Lurie. "Na potrzeby "Ceny prawdy" byłem technicznym doradcą Kate Beckinsale i Angeli Bassett, które grają dziennikarki, sam pracowałem bowiem w tym zawodzie przez bardzo długi czas. Poza tym przy każdym z moich filmów pomaga mi wielu ekspertów z każdej dziedziny, która może okazać się przydatna".

"Lurie jest ekspertem w zaskakiwaniu widza i wydobywaniu tego, co najlepsze ze znakomitej obsady" - chwalił "Cenę prawdy" recenzent magazynu "Rolling Stone" Peter Travers. "(...) Po raz kolejny udało mu się nakręcić thriller innego rodzaju - thriller, który ma zarówno umysł, jak i serce". I rzeczywiście, poza elektryzującą intrygą i wartką akcją atutem "Ceny prawdy" jest obsada, w której znaleźli się: Kate Beckinsale ("Pearl Harbor", cykl "Underworld", "Motel"), Matt Dillon ("Miasto gniewu", "Chętni na kasę"), Vera Farmiga ("Infiltracja", "Chłopiec w pasiastej piżamie", nominacja do Oscara za rolę w "W chmurach"), Angela Bassett ("Tina", "Gdzieś w Luizjanie"), a także niezapomniany doktor "Sokole Oko" Pierce z serialu "M.A.S.H.", czyli Alan Alda.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...