Ale kino+
alekino+
Film. CENA STRACHU

CENA STRACHU

Le Salaire de la peur
thriller, Francja/Włochy, 1953, 142 min.
reżyseria: Henri-Georges Clouzot

Premiera w Ale kino+: 15.05.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 39 miejsce w rankingu

Akcja toczy się bezimiennym kraju Ameryki Południowej. Zagubione w dżungli miasteczko Las Piedras leży na końcu świata. To piekło na ziemi zaludnione przez międzynarodową zbieraninę "ludzi z przeszłością" - wyrzutków społecznych, desperatów i wygnańców.

"Łatwo tu przyjechać, ale nie sposób się wydostać" - mówi jeden z bohaterów. Dla kilku mieszkańców Las Piedras pojawia się jednak szansa odmiany losu. Amerykańska korporacja (anty-amerykański Clouzot ucharakteryzował ją na Standard Oil co tak rozwścieczyło firmę, że doprowadziła do ocenzurowania filmu w USA), która eksploatuje w pobliżu złoża ropy, walczy z pożarem szybów naftowych. Ogień można ugasić potężnym wybuchem, potrzeba jednak do tego ogromnego zapasu nitrogliceryny. Korporacja szuka śmiałków, którzy zgodzą się przewieść ciężarówkami materiał wybuchowy przez bezdroża dżungli. Jest gotowa zapłacić za to duże pieniądze - sęk w tym, że nitrogliceryna eksploduje pod wpływem wstrząsów, więc kierowcy mają nieduże szanse dojechać cało do celu. Dlatego właśnie firma rekrutuje ich w Las Piedras. "Nie należą do związków zawodowych, nie mają rodzin ani przyjaciół. Kiedy zginą, nikt nie będzie robił problemów" - powiada cynicznie przedstawiciel korporacji. Zadania podejmuje się czwórka straceńców - zgorzkniały Francuz Mario (piosenkarz Yves Montand), który zostawił za sobą nader podejrzaną przeszłość, ukrywający się w Ameryce Południowej przed sprawiedliwością były paryski gangster Jo (Charles Vanel), Niemiec Bimba (Peter van Eyck), oraz chory na gruźlicę Włoch Luigi (Falco Lulli). Żaden z nich nie ma wiele do stracenia - droga przez dżunglę grozi śmiercią, ale na jej końcu może czekać wolność - czek na 2000 dolarów i przepustka do wyjazdu z Las Piedras.

Scenariusz "Ceny strachu" powstał na podstawie powieści Georgesa Arnauda. HENRI-GEORGES CLOUZOT bywał nazywany francuskim Hitchcockiem i w latach 50. skutecznie rywalizował z Brytyjczykiem o tytuł mistrza suspensu, a jego "Widmo" z 1956 uznawane jest za jeden z najdoskonalszych thrillerów wszechczasów. Trzy lata wcześniej, Clouzot nakręcił jednak film równie klasyczny - "Cenę strachu" - w którym bliższy był raczej cynicznym i gorzkim obrazom Johna Hustona, niż wyrafinowanym łamigłówkom Hitchcocka. W "Cenie strachu" nie ma zaskakujących zwrotów akcji, zdumiewających zagadek i brawurowych rozwiązań fabularnych znanych z "Widma" czy "Psychozy". Jest wyłącznie samo napięcie, które trzyma widza przez cały seans na krawędzi fotela oraz niepowtarzalna atmosfera desperacji i rozpaczy, która jeszcze przez długie lata będzie inspirować filmowców.

Obraz Clouzota, z jego zmęczonymi życiem antybohaterami, zjadliwą ironią, cynizmem i gęstą atmosferą strachu wpisał się nurt filmu noir, lecz ustanowił zarazem nowe standardy kina sensacyjnego. Do "Ceny strachu" odwoływali się później tak różni twórcy jak Sam Pekinpah czy Tony Scott. W 1977 roku William Friedkin, autor "Francuskiego łącznika" i "Egzorcysty", nakręcił zadedykowany Clouzotowi remake "Ceny strachu" z Roy'em Scheiderem w roli głównej. Film uważany był zresztą za arcydzieło już przez współczesnych reżyserowi. Potwierdziły to nagrody, które rzadko przypadają w udziale thrillerom i obrazom sensacyjnym. "Cena Strachu" otrzymała najbardziej prestiżowe laury europejskich festiwali: Złotą Palmę w Cannes, Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie oraz nagrodę brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...