Ale kino+
alekino+
Film. CHAPLIN

CHAPLIN

Chaplin
dramat, USA/Wlk. Brytania/Francja/Włochy, 1992, 139 min.
reżyseria: Richard Attenborough
obsada: Anthony Hopkins, Geraldine Chaplin, Marisa Tomei, Robert Downey Jr.
Premiera w Ale kino+: 16.04.2004 r.
4.00
343
4 głosy | 537 miejsce w rankingu

Filmowa opowieść o życiu i sztuce Charlesa Chaplina - artysty uważanego bezdyskusyjnie za jedną z najważniejszych postaci w historii kina.

Tytanicznego zadania przedstawienia na ekranie bogatej biografii Chaplina podjął się sir RICHARD ATTENBOROUGH, wybitny brytyjski aktor i reżyser, który wsławił się monumentalnym, epickim obrazem poświęconym życiu Mahatmy Gandhiego. Scenariusz filmu oparto na książkowej biografii filmowca pióra Davida Robinsona oraz na wspomnieniach samego Chaplina.

Akcja "Chaplina" rozpoczyna się w czasach dzieciństwa artysty, które przypadło na wiek XIX, a kończy się w roku 1972 - na pięć lat przed jego śmiercią. Film Attenborough opowiada więc o Chaplinie, o jego artystycznych rozterkach, miłościach, sukcesach i osobistych tragediach, ale także o historii kina, o epoce filmu niemego, złotych latach Hollywood i mrocznych czasach mccarthyzmu.

Kluczem do powodzenia ambitnego przedsięwzięcia Richarda Attenborough było znalezienie właściwego odtwórcy roli tytułowej. Chodziło tu o bardzo poważne wyzwanie aktorskie, artysta grający Chaplina musiał bowiem wcielić się tak naprawdę w dwie różne role. Pierwsza z nich to postać małego Włóczęgi Charlie'ego - niepowtarzalna kreacja ekranowa, dzięki której Chaplina znają widzowie na całym świecie. Druga rola to Charles Chaplin poza planem filmowym - osoba różniąca się bardzo od swojego filmowego wcielenia. Ostatecznie tego zaszczytnego ale skomplikowanego zdania podjął się Robert Downey Jr. - i wyszedł z próby zwycięsko. Jego Chaplin jest jednym z największych atutów filmu Attenborough - Downey Jr. równie przekonująco zagrał Chaplina-Małego Włóczęgę, Chaplina-młodego reżysera podbijającego Hollywood, jak i Chaplina-dobiegającego osiemdziesiątki, sędziwego mistrza. Krytycy chwaląc aktora, doceniali też pracę charakteryzatorów, którzy sprawili, że 27-letni wówczas Downey Jr. wypadł tak wiarygodnie grając bohatera pod koniec jego długiego życia. Obok Downey'a Juniora w filmie wystąpiła plejada gwiazd, m.in. James Woods, Kevin Kline oraz córka Charlesa Chaplina, Geraldine Chaplin, która zagrała tu swoją własną babcię.
SERIALE

Vera 9

Detektyw Vera Stanhope powraca w dziewiątym sezonie z nowymi sprawami do rozwikłania. era Stanhope charakteryzuje się celnymi obserwacjami, przywiązaniem do szczegółu...


Zagadki kryminalne nowej panny Fisher

Spin-off znanego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", w którym za prywatne dochodzenie zabiera się siostrzenica słynnej pani detektyw, Peregrine Fisher.


Poza wszelkim podejrzeniem

Kryminolożka z Paryża, Chloé Fischer, zostaje wysłana do Lyonu w celu złapania seryjnego mordercy. W Lyonie grasuje seryjny morderca. Jest nim Paul Brodsky...