Ale kino+
alekino+
Film. CHARAKTER

CHARAKTER

Karakter
dramat, Holandia/Belgia, 1997, 119 min.
reżyseria: Mike van Diem
obsada: Betty Schuurman, Fedja van Huet, Jan Decleir, Tamar van den Dop
Premiera w Ale kino+: 3.07.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 26 miejsce w rankingu

Nagrodzony Oscarem "Charakter" to opowieść utrzymana w duchu dickensowskim, ale naznaczona jednocześnie mroczną wyobraźnią z pod znaku Franza Kafki. Pełna pasji historia konfliktu ojca i syna podbiła publiczność i krytykę swoją niepowtarzalną atmosferą i oryginalnym, ekspresjonistycznym stylem.

Akcja toczy się Rotterdamie w latach międzywojennych. Komornik Dreverhaven (Jan Decleir w życiowej roli) to postać znana i znienawidzona w całym mieście. Bezlitosny urzędnik jest postrachem wszystkich, którzy mają kłopoty z opłaceniem czynszu lub zwrotem kredytów. Dreverhaven słynie z brutalności; egzekwuje długi, wyrzuca biedaków na bruk i niszczy ludzi bez wahania i cienia współczucia. Posępny i nieprzystępny komornik żyje samotnie, pewnego razu spędza jednak noc ze swoją gosposią Jobą Katadreuffe (Betty Schuurman). Kobieta zachodzi w ciążę; Dreverhaven proponuje małżeństwo, ale Joba odrzuca ofertę. W rezultacie syn komornika, Jacob, dorasta jako nieślubne dziecko. Niekochany przez oschłą matkę, nie uznany przez ojca i wytykany na ulicy placami jako bękart Jacob Katadreuffe wyrasta na zamkniętego w sobie, ale zawziętego i ambitnego młodzieńca. Jego celem jest awans społeczny i udowodnienie światu (a zwłaszcza znienawidzonemu ojcu) swej wartości. Jacob postanawia zostać prawnikiem i powoli, lecz uparcie pnie się po szczeblach kariery. Tymczasem bogaty i wpływowy Dreverhaven prześladuje swego syna, rzucając mu na każdym kroku kłody pod nogi i usiłując zniszczyć. Jacob nie zamierza się poddać; otwarta konfrontacja między ojcem i synem wydaje się nieunikniona. Kiedy komornik Dreverhaven zostaje zamordowany, policja jako głównego podejrzanego aresztuje Jacoba Katadreuffe.

Fabuła "Charakteru" opowiedziana jest w retrospekcjach - film zaczyna się od aresztowania Jacoba Katadreuffe, który opowiada o swoim życiu przesłuchującym go policjantom. "Charakter" jest ekranizacją książki Ferdinanda Bordewijka. Choć akcja toczy się w latach 20. i 30. XX wieku, historia bliska jest duchem wiktoriańskim powieściom Charlesa Dickensa. Przenosząc książkę na ekran reżyser MIKE VAN DIEM dodał nutę kafkowskiej groteski i egzystencjalnego niepokoju. Świat "Charakteru" jest subtelnie przerysowany, odrealniony - przypomina chwilami wizjonerskie kreacje niemieckich filmowych ekspresjonistów. Choć miejscem akcji jest Rotterdam, zdjęcia kręcono w kilku europejskich miastach, między innymi we Wrocławiu.

"Charakter" był pełnometrażowym debiutem Mike van Diema. Holenderski reżyser miał wprawdzie na koncie studenckiego Oscara, którego zdobył w 1989 roku za krótkometrażówkę "Alaska", ale był postacią szerzej nie znaną. Tymczasem w "Charakterze" van Diem objawił się jako artysta o ogromnej sile wyrazu, filmowiec prezentujący oryginalną wizję, dzieło na miarę doświadczonego, wytrawnego reżysera. "Charakter" był rewelacją międzynarodowych festiwali. Wśród nagród znalazła się Złota Żaba dla Rogiera Stoffersa za najlepsze zdjęcia na polskim festiwalu Camerimage, zaś ukoronowaniem sukcesów filmu był Oscar dla najlepszego obrazu nieanglojęzycznego.
SERIALE

Vera 9

Detektyw Vera Stanhope powraca w dziewiątym sezonie z nowymi sprawami do rozwikłania. era Stanhope charakteryzuje się celnymi obserwacjami, przywiązaniem do szczegółu...


Zagadki kryminalne nowej panny Fisher

Spin-off znanego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", w którym za prywatne dochodzenie zabiera się siostrzenica słynnej pani detektyw, Peregrine Fisher.


Poza wszelkim podejrzeniem

Kryminolożka z Paryża, Chloé Fischer, zostaje wysłana do Lyonu w celu złapania seryjnego mordercy. W Lyonie grasuje seryjny morderca. Jest nim Paul Brodsky...