Ale kino+
alekino+
Film. CHARLEY VARRICK

CHARLEY VARRICK

Charley Varrick
film kryminalny, USA, 1973, 106 min.
reżyseria: Don Siegel
obsada: Andrew Robinson, Felicia Farr, Joe Don Baker, Walter Matthau
Premiera w Ale kino+: 23.09.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 453 miejsce w rankingu

Tytułowy Charley Varrick to niedużego formatu kryminalista, który przypadkiem zaplątuje się w bardzo poważną sprawę. Charley organizuje napad na prowincjonalny bank.

Akcja kończy się krwawą strzelaniną, ale po otwarciu skarbca bandytę i jego partnera Harmana (Andrew Robinson) czeka niespodzianka. Pieniędzy jest o wiele więcej niż spodziewali się rabusie. Bandyci wiedzą co oznacza gigantyczna fortuna zdeponowana w zapyziałym banku gdzieś w Nowym Meksyku. To pieniądze mafii, która na pewno wkrótce się o nie upomni. Charley'owi Varrickowi nie będzie łatwo uciec z łupem. Ściga go policja i płatny morderca nasłany przez okradzionych gangsterów, zaś Harman nie wydaje się zbyt godnym zaufania kompanem. Varrick czuje jednak, że majątek, który wpadł mu w ręce to życiowa szansa - bandyta nie zamierza łatwo dać za wygraną i wykaże znacznie więcej sprytu i determinacji, niż można by się spodziewać po drobnym do tej pory kryminaliście.

Reżyser i producent DON SIEGEL ma na swoim koncie takie klasyczne pozycje jak fantastycznonaukowa "Inwazja porywaczy ciał". Filmowiec znany jest jednak przede wszystkim ze znakomitych, ostrych i brutalnych obrazów sensacyjnych, które kręcił w latach siedemdziesiątych z Clintem Eastwoodem - najbardziej udanym owocem współpracy tej reżysersko-aktorskiej spółki był oczywiście "Brudny Harry" z 1971 roku.

Przystępując do realizacji "Charley'a Varricka" Siegel zamierzał znów obsadzić Clinta Eastwooda w roli tytułowej. Gwiazdor jednak odmówił tłumacząc się obiekcjami natury moralnej; bohater, którego miał zagrać to przestępca krzywdzący niewinnych ludzi i nie ponoszący za to kary. Ostatecznie rola przypadła w udziale Walterowi Matthau - aktorowi skrajnie odmiennemu od Eastwooda zarówno charakterem jak i ekranową prezencją. Powierzenie poczciwemu, wyglądającemu jak urzędnik w średnim wieku aktorowi roli stworzonej dla wysportowanego, przystojnego młodego Eastwooda było swego rodzaju żartem, autoironicznym gestem na jaki pozwolił sobie Don Siegel. Na kwestiach obsady żarty się jednak kończyły. Reżyserię Siegel potraktował poważnie, kręcąc kolejne znakomite widowisko sensacyjne - film utrzymany w żwawym tempie, pełen zaskakujących zwrotów akcji i, jak to u Siegela, obfitujący w sceny efektownie pokazanej przemocy.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...