Ale kino+
alekino+
Film. CHARLOTTE GRAY

CHARLOTTE GRAY


dramat, Wlk. Brytania/Australia/Niemcy, 2001, 121 min.
reżyseria: Gillian Armstrong
obsada: Billy Crudup, Cate Blanchett, Michael Gambon, Rupert Penry-Jones
Premiera w Ale kino+: 22.12.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 311 miejsce w rankingu

Piękna Cate Blanchett w filmie o miejscu kobiet w ogarniętej wojną Europie. Feminizujące kino czołowej reżyserki australijskiej Nowej Fali Gillian Armstrong.

Charlotte (Cate Blanchett), młoda Szkotka studiująca we Francji, w czasie II wojny światowej przebywa w Londynie. W ciągu zaledwie kilku tygodni jej życie zmienia się diametralnie. Charlotte zakochuje się z wzajemnością w młodym pilocie, ale też zostaje agentką angielskich tajnych służb i wciela się w kuriera francuskiego ruchu oporu. Jej narodowa misja jest jednocześnie misją jak najbardziej osobistą. Charlotte ma nadzieję, że po francuskiej stronie uda jej się odnaleźć narzeczonego, który został zestrzelony nad tym krajem. Jako członek ruchu oporu Charlotte doświadczy wszystkich podłości wojny: zdrady z najmniej oczekiwanej strony, przemocy, życia w ciągłym cieniu śmierci i własnego rozczarowania, które powoli zabija wszelką nadzieję.

Reżyserka "Charlotte Gray", GILLIAN ARMSTRONG, była dawniej częścią ruchu filmowego nazwanego przez prasę australijską Nową Falą. Tworzyło ją pokolenie ludzi filmu, którzy w Australii tworzyli w latach 80., a później zaczęli odnosić sukcesy w innych częściach świata. Obok Armstrong do generacji tej należeli również aktorzy Mel Gibson i Judy Davis oraz reżyserowie George Miller i Peter Weir. Pierwszym znaczącym sukcesem międzynarodowym Armstrong było zakwalifikowanie do konkursu głównego w Cannes jej filmu "Moja wspaniała kariera" (1979). Kolejne głośne filmy reżyserki. "Pani Soffel" (1984) i "W rodzinnym kręgu" (1992) walczyły z kolei o Złotego Niedźwiedzia w Berlinie. Wielkim komercyjnym sukcesem Armstrong okazał się zrealizowany w Stanach Zjednoczonych film "Małe kobietki" z Winoną Ryder, Susan Sarandon i Kirsten Dunst. W "Charlotte Gray", feminizującej opowieści o miejscu kobiet w ogarniętej wojną Europie, główną rolę zagrała Cate Blanchett, która w tym samym roku wystąpiła w pierwszej części "Władcy pierścieni" jako królowa Galadriela. Aktorka wyznała później w wywiadzie, że przyjęła rolę królowej Elfów, bo zawsze marzyła o tym, aby nosić w filmie doklejone, szpiczaste uszy. Po zakończeniu zdjęć Blanchett zatrzymała zresztą protezy imitujące elfie uszy na pamiątkę.
SERIALE

Vera 9

Detektyw Vera Stanhope powraca w dziewiątym sezonie z nowymi sprawami do rozwikłania. era Stanhope charakteryzuje się celnymi obserwacjami, przywiązaniem do szczegółu...


Zagadki kryminalne nowej panny Fisher

Spin-off znanego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", w którym za prywatne dochodzenie zabiera się siostrzenica słynnej pani detektyw, Peregrine Fisher.


Poza wszelkim podejrzeniem

Kryminolożka z Paryża, Chloé Fischer, zostaje wysłana do Lyonu w celu złapania seryjnego mordercy. W Lyonie grasuje seryjny morderca. Jest nim Paul Brodsky...