Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. CHARLOTTE GRAY

CHARLOTTE GRAY


dramat, Wlk. Brytania/Australia/Niemcy, 2001, 121 min.
reżyseria: Gillian Armstrong
obsada: Billy Crudup, Cate Blanchett, Michael Gambon, Rupert Penry-Jones
Premiera w Ale kino+: 22.12.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 59 miejsce w rankingu

Piękna Cate Blanchett w filmie o miejscu kobiet w ogarniętej wojną Europie. Feminizujące kino czołowej reżyserki australijskiej Nowej Fali Gillian Armstrong.

Charlotte (Cate Blanchett), młoda Szkotka studiująca we Francji, w czasie II wojny światowej przebywa w Londynie. W ciągu zaledwie kilku tygodni jej życie zmienia się diametralnie. Charlotte zakochuje się z wzajemnością w młodym pilocie, ale też zostaje agentką angielskich tajnych służb i wciela się w kuriera francuskiego ruchu oporu. Jej narodowa misja jest jednocześnie misją jak najbardziej osobistą. Charlotte ma nadzieję, że po francuskiej stronie uda jej się odnaleźć narzeczonego, który został zestrzelony nad tym krajem. Jako członek ruchu oporu Charlotte doświadczy wszystkich podłości wojny: zdrady z najmniej oczekiwanej strony, przemocy, życia w ciągłym cieniu śmierci i własnego rozczarowania, które powoli zabija wszelką nadzieję.

Reżyserka "Charlotte Gray", GILLIAN ARMSTRONG, była dawniej częścią ruchu filmowego nazwanego przez prasę australijską Nową Falą. Tworzyło ją pokolenie ludzi filmu, którzy w Australii tworzyli w latach 80., a później zaczęli odnosić sukcesy w innych częściach świata. Obok Armstrong do generacji tej należeli również aktorzy Mel Gibson i Judy Davis oraz reżyserowie George Miller i Peter Weir. Pierwszym znaczącym sukcesem międzynarodowym Armstrong było zakwalifikowanie do konkursu głównego w Cannes jej filmu "Moja wspaniała kariera" (1979). Kolejne głośne filmy reżyserki. "Pani Soffel" (1984) i "W rodzinnym kręgu" (1992) walczyły z kolei o Złotego Niedźwiedzia w Berlinie. Wielkim komercyjnym sukcesem Armstrong okazał się zrealizowany w Stanach Zjednoczonych film "Małe kobietki" z Winoną Ryder, Susan Sarandon i Kirsten Dunst. W "Charlotte Gray", feminizującej opowieści o miejscu kobiet w ogarniętej wojną Europie, główną rolę zagrała Cate Blanchett, która w tym samym roku wystąpiła w pierwszej części "Władcy pierścieni" jako królowa Galadriela. Aktorka wyznała później w wywiadzie, że przyjęła rolę królowej Elfów, bo zawsze marzyła o tym, aby nosić w filmie doklejone, szpiczaste uszy. Po zakończeniu zdjęć Blanchett zatrzymała zresztą protezy imitujące elfie uszy na pamiątkę.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...