Ale kino+
alekino+
Film. CHARTUM

CHARTUM

Khartoum
film przygodowy, Wlk. Brytania, 1966, 123 min.
reżyseria: Basil Dearden, Eliot Elisofon
obsada: Charlton Heston, Laurence Olivier, Ralph Richardson, Richard Johnson
Premiera w Ale kino+: 8.12.2008 r.
5.00
343
10 głosy | 250 miejsce w rankingu

Gigant historyczny "Chartum" przedstawia jeden z najbardziej dramatycznych epizodów z dziejów brytyjskiego kolonializmu. Epickie widowisko z udziałem Charltona Hestona i sir Laurence'a Oliviera przedstawia bohaterską kampanię i upadek generała Gordona w Sudanie podczas powstania mahdystów.

Akcja toczy się w latach 80. XIX wieku. Egipt formalnie pozostaje niezależnym państwem, ale faktycznie jest brytyjskim protektoratem. W Sudanie wybucha muzułmańskie powstanie wymierzone w kolonialistów i w marionetkowy rząd w Kairze. Przeciw buntownikom wyrusza egipsko-brytyjska ekspedycja karna. Władze nie doceniają jednak powagi sytuacji. Na czele powstania stoi Mohammed Ahmed el Mahdi (sir Laurence Olivier), charyzmatyczny religijny przywódca, przedstawiający się jako osobisty wysłannik Boga. Samozwańczy prorok prowadzi za sobą niezliczone rzesze fanatycznych zwolenników. Brytyjsko-egipska armia zostaje wybita niemal do nogi; na domiar złego dzięki szybkiemu zwycięstwu mahdyści zdobywają cenne nowoczesne uzbrojenie. Odpowiedzią władz w Londynie jest wysłanie do Sudanu generała Charlesa Gordona, zwanego "Chińczykiem". To wytrawny żołnierz, weteran wojen kolonialnych, który wsławił się kampaniami w różnych częściach świata. Zadaniem Gordona jest ewakuacja stolicy Sudanu, Chartumu. Generał postanawia jednak bronić zagrożonego przez armie Mahdiego miasta.

Powstanie mahdystów to w brytyjskiej świadomości historycznej jeden z najbardziej dramatycznych epizodów z dziejów wojen kolonialnych. W latach 80. XIX wieku w Sudanie siły brytyjsko-egipskie toczyły śmiertelne zmagania ze sfanatyzowanymi armiami prowadzonymi do boju przez charyzmatycznego samozwańczego proroka Mohammeda Ahmeda zwanego Mahdim. Przed imperium brytyjskim stanęła realna groźba utraty kontroli nad częścią Północnej Afryki. Film ELIOTA ELISOFONA i BASILA DEARDENA przedstawia te wydarzenia z nieczęstą w kinie rozrywkowym historyczną rzetelnością. Scenarzysta Robert Ardrey, z zawodu historyk i socjolog, w centrum fabuły umieścił postać generała Charlesa Gordona, uosobienie etosu brytyjskiego żołnierza kolonialnego z XIX wieku. W imię zasad dramaturgii w filmie umieszczono kilka fikcyjnych epizodów, takich jak spotkanie Gordona z Mahdim, do którego w rzeczywistości nigdy nie doszło. Poza tym fabuła trzyma się faktów; "Chartum" nie ma jednak nic wspólnego z suchym historycznym wykładem. Przeciwnie, Deardenowi i Elisofonowi udało się stworzyć atrakcyjne kostiumowe widowisko, pełne wyrazistych charakterów i spektakularnych scen batalistycznych. Nakręcony niemal w całości w plenerach w Egipcie, ozdobiony rolami sir Laurence'a Oliviera i Charltona Hestona, "Chartum" to jeden z ostatnich udanych filmowych "gigantów historycznych", tak popularnych w kinematografii lat 50. i 60.
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.