Ale kino+
alekino+
Film. CHCE MI SIĘ WYĆ

CHCE MI SIĘ WYĆ


dramat psychologiczny, Polska, 1989, 79 min.
reżyseria: Jacek Skalski
obsada: Alicja Jachiewicz, Dorota Pomykała, Halina Rasiakówna, Mirosław Baka, Wanda Sikora
Premiera w Ale kino+: 17.09.2002 r.
5.00
343
5 głosy | 1773 miejsce w rankingu
1
2

Polska czasów stanu wojennego. Marek (Mirosław Baka) włóczy się bez celu po mieście. Skreślono go z listy studentów i nie ma pomysłu na dalsze życie. Wracając od kolegi zauważa Martę (Dorota Pomykała).

Trzydziestokilkuletnia kobieta wydaje mu się bardzo atrakcyjna. Nie wie, że Marta samotnie wychowuje kilkuletniego syna, Krzysia (Łukasz Drozdowski), bo jej mąż wyemigrował do Austrii. Przez kilka dni Marek śledzi kobietę i w końcu zaczepia ją na ulicy. Po pewnym czasie Marta zaprasza go do siebie. Między dwojgiem samotników wybucha gorąca namiętność. Oboje mają za sobą miłosne rozczarowania i nie widzą dla siebie perspektyw w szarej rzeczywistości. Tymczasem Marek dostaje powołanie do wojska, które wyrzuca, bo chce zostać z Martą. Ale los mu nie sprzyja - gdy chłopak wraca do wynajmowanego mieszkania, by za nie zapłacić, trafia na milicyjny patrol.

"Chce mi się wyć" to debiut fabularny JACKA SKALSKIEGO. Reżyser nawiązywał w nim tematycznie do swojego dokumentu z czasów stanu wojennego pt. "Szmery". Dla krytyki debiut Skalskiego był "zuchwałym połączeniem dramatu erotycznego z dramatem narodowym". Oprócz kilku filmów dokumentalnych reżyser nakręcił dramat sensacyjny "Miasto prywatne". Muzykę do "Chce mi się wyć" skomponował czołowy polski rockman, Lech Janerka.

Rolę Marty reżyser powierzył cenionej aktorce, Dorocie Pomykale. Artystka zadebiutowała na przełomie lat 70. i 80. w serialach "Punkt widzenia" i "Z biegiem lat, z biegiem dni...". Popularność przyniosła jej rola w "Wielkim Szu". Wystąpiła też w filmach "Weryfikacja", "Dwa księżyce", "Lepiej być piękną i bogatą", "Tylko strach", "Spis cudzołożnic", "Królowa aniołów", "Moje miasto" i w serialu "Dorastanie". W filmie Skalskiego partneruje jej Mirosław Baka, znakomity aktor teatralny i filmowy. Swój talent zaprezentował już jako 20-latek, w jednym z pierwszych występów przed kamerą - "Krótkim filmie o zabijaniu" Krzysztofa Kieślowskiego. Później wystąpił m.in. w "Mieście prywatnym", "Reichu", "Gnojach", "Amoku", "Tam i z powrotem" oraz serialach "Bao-Bab, czyli zielono mi" i "Fala zbrodni".

W 1991 roku "Chce mi się wyć" wyróżniono Nagrodą Publiczności na MFF o Prawach Człowieka w Strasburgu.
SERIALE

Vera 9

Detektyw Vera Stanhope powraca w dziewiątym sezonie z nowymi sprawami do rozwikłania. era Stanhope charakteryzuje się celnymi obserwacjami, przywiązaniem do szczegółu...


Zagadki kryminalne nowej panny Fisher

Spin-off znanego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", w którym za prywatne dochodzenie zabiera się siostrzenica słynnej pani detektyw, Peregrine Fisher.


Poza wszelkim podejrzeniem

Kryminolożka z Paryża, Chloé Fischer, zostaje wysłana do Lyonu w celu złapania seryjnego mordercy. W Lyonie grasuje seryjny morderca. Jest nim Paul Brodsky...