Ale kino+
alekino+
Film. Che - Rewolucja

Che - Rewolucja

Che: Part One
biograficzny, USA/Francja/Hiszpania, 2008, 126 min.
reżyseria: Steven Soderbergh
obsada: Benicio Del Toro, Demián Bichir, Demián Bichir, Julia Ormond, Rodrigo Santoro
Premiera w Ale kino+: 16.01.2014 r.
5.00
343
5 głosy | 42 miejsce w rankingu
Che - Rewolucja

Pierwsza z dwóch części filmu o legendarnym rewolucjoniście, który stał się ikoną popkultury. W roli Che Guevary - Benicio Del Toro.

Rok 1955. Młody argentyński lekarz Ernesto Guevara (Benicio Del Toro) poznaje w Meksyku niedawno zwolnionego z kubańskiego więzienia Fidela Castro (Demián Bichir). Wysłuchuje jego planów obalenia dyktatorskich rządów Fulgencia Batisty i przyłącza się do jego organizacji -"Ruchu 26 Lipca". Rok później rewolucjoniści wypływają niewielkim jachtem w stronę Kuby. Z 82 osób znajdujących się na pokładzie na wyspę ostatecznie dociera 12. Dowodzony przez Castro oddział rebeliantów organizuje partyzancką armię, która wkrótce ma przejąć władzę na wyspie. Guevara dowodzi swoich zdolności przywódczych i staje się jednym z głównych bohaterów kubańskiej rewolty.

Pierwsza z dwóch części filmu o legendarnym rewolucjoniście, który stał się ikoną popkultury pokazuje drogę na szczyt Che Guevary i jego towarzyszy. Militarne zmagania o przejęcie władzy na Kubie są przeplatane wybiegającymi w przyszłość czarno-białymi obrazami z 1964 roku. Pokazują one pobyt Guevary w USA, gdzie udziela wywiadów, występuje w telewizji i wygłasza na zgromadzeniu ONZ słynne przemówienie o jedności wszystkich krajów socjalistycznych. To między innymi dzięki tej wizycie rodzi się trwająca do dnia dzisiejszego legenda Che, symbolu buntu i idealizmu, czego nie są w stanie zmienić nawet zbrodnie, jakich dopuścił się w czasie swojej rewolucyjnej działalności. "Chciałem, żeby młodzi dowiedzieli się, kim był facet, którego wizerunek noszą na koszulkach" - mówił STEVEN SODERBERGH o tym, co skłoniło go do realizacji filmu. W rozległej filmografii utytułowanego reżysera znajdują się zarówno ambitne, niszowe produkcje ("Seks, kłamstwa i kasety wideo", "Bańka"), jak i wystawne wielkobudżetowe projekty ("Ocean's Eleven", "Erin Brockovich").

Monumentalna ekranizacja losów Che Guevary łączy atuty bardziej kameralnych produkcji z rozmachem i realizacyjną perfekcją właściwą najbardziej kasowym filmom reżysera. Jednym z głównych producentów i pomysłodawców filmu jest Benicio Del Toro ("Przekręt", "Sin City - Miasto grzechu", "21 gramów"), który miał okazję poznać metody pracy Soderbergha na planie "Traffic", gdzie grał jedną z głównych ról. Soderbergh zdecydował się zaangażować w produkcję właśnie za namową aktora, który wcielił się w postać słynnego El Comandante. Stworzenie znakomitej, nagrodzonej w Cannes kreacji poprzedziło 7 lat żmudnych przygotowań, które upłynęły m.in. na wnikliwej lekturze dzieł Guevary i tekstów mu poświęconych. Twórcy filmu dotarli też do autentycznych uczestników kubańskiej rewolucji, stojących bo obu stronach barykady, którzy opowiedzieli im swoje historie. Mimo pojawiających się w prasie zarzutów o zbyt idealistyczny portret Che Guevary, krytycy z reguły doceniali film Soderbergha.
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.