Ale kino+
alekino+
Film. CHICAGO JOE I AKTORECZKA

CHICAGO JOE I AKTORECZKA

Chicago Joe and the Showgirl
film kryminalny, Wlk. Brytania, 1990, 99 min.
reżyseria: Bernard Rose
obsada: Emily Lloyd, Kiefer Sutherland, Liz Fraser, Patsy Kensit
Premiera w Ale kino+: 5.08.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 266 miejsce w rankingu

Scenariusz "Chicago Joe i aktoreczki" oparty jest na prawdziwych wydarzeniach, ale, jak na ironię, jego bohaterom rzeczywistość zbyt często myliła się z gangsterskim filmem.

W czasie II Wojny Światowej do Wielkiej Brytanii przybyły dziesiątki tysięcy Amerykanów przygotowujących się do inwazji podbitej przez nazistów Europy. Niektórzy przybysze zza Oceanu dopuszczali się przestępstw, ale tylko jeden popełnił tak poważne zbrodnie, że zasłużył na karę śmierci. Był to niejaki Allan Rickman - człowiek, którego losy stały się inspiracją dla filmu Bernarda Rose'a.

Rickman (Kiefer Sutherland) w Londynie czasów wojny podaje się za porucznika amerykańskiej armii. W rzeczywistości jest szeregowcem i dezerterem. Kiedy poznaje podrzędną stripteaserkę i aktorkę występującą pod imieniem Georgina (Emily Lloyd), sprzedaje jej jeszcze inną bajkę. Rickman twierdzi teraz, że jest gangsterem i delegatem samego Ala Capone. Georgina, której wyobraźnia opanowana jest przez amerykańskie filmy sensacyjne, chce wierzyć w tę historię - jej największym marzeniem jest zostać dziewczyną prawdziwego amerykańskiego gangstera i gwiazdą filmową. Żyjący w świecie inspirowanej kinem fikcji bohaterowie zaczynają popełniać przestępstwa. Zaczynają od drobnych kradzieży, kończą na morderstwach. Nie żyją jednak w kinie lecz w prawdziwym Londynie, więc ich "gangsterska" kariera zostaje wkrótce zakończona przez policję.

Krytycy porównywali historię przedstawioną przez BERNARDA ROSE'A do "Bonnie i Clyde" oraz "Urodzonych morderców". Kiefer Sutherland jak zwykle sprawdził się w roli niezrównoważonego czarnego charakteru - aktor specjalizuje się w tego typu postaciach. Bernard Rose nadał opowieści oryginalny i niepokojący klimat. Następnym filmem reżysera miał być kultowy horror "Canydman". Kilka lat później Rose porzucił jednak karierę w Hollywood. W 2000 roku zaskoczył krytyków awangardowym, eksperymentalnym filmem "Ivansxtc" - swobodną adaptacją tołstojowskiej "Śmierci Iwana Iljicza" i zjadliwą satyrą na hollywoodzkie środowisko filmowe.
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.