Ale kino+
alekino+
Film. CHIHWASEON

CHIHWASEON

Chihwaseon
dramat biograficzny, Korea Płd., 2002, 117 min.
reżyseria: Kwon-taek Im
obsada: Ho-jeong Yu, Min-sik Choi, Sung-kee Ahn, Yeo-jin Kim
Premiera w Ale kino+: 25.04.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 320 miejsce w rankingu

Biograficzny film Kwon-taek Ima opowiada o życiu legendarnego, XIX-wiecznego koreańskiego artysty, Jang Seung-Upa - postaci słabo znanej na Zachodzie, ale w swojej ojczyźnie posiadającej status bohatera narodowego.

"Chihwaseon" był jedną z najkosztowniejszych produkcji w historii kinematografii południowokoreańskiej i zarazem jednym z jej największych sukcesów. Film zrobił furorę w Cannes; otarł się o Złotą Palmę, zaś reżyser KWON-TAEK IM zdobył główną nagrodę za reżyserię. Krytycy docenili też znakomite zdjęcia Il-sung Junga - koreański operator pokazywany był w konkursie na łódzkim festiwalu sztuki operatorskiej Camerimage.

"Chihwaseon" oznacza w wolnym tłumaczeniu "Pijanego mistrza malarstwa". Przydomek ten oddaje gwałtowny charakter i trudną osobowość bohatera, wielkiego artysty Jang Seung-Upa. Dzieje koreańskiego mistrza przypominają losy artystycznych buntowników nowoczesnej sztuki Zachodu. Seung-up szczególnie często bywa porównywany z Jacksonem Pollockiem - obaj byli genialnymi artystami, ale jednocześnie skomplikowanymi ludźmi, trapionymi problemami z alkoholem, pozostającymi w permanentnym konflikcie ze społeczeństwem, nie potrafiącymi ułożyć sobie stosunków z najbliższymi.

W XIX wieku koreańskie społeczeństwo miało ściśle kastowy, konserwatywny charakter. Jang Seung-up pochodził z samych nizin tej sztywnej struktury. W młodości był żebrakiem, głodował, rzadko kiedy mógł sobie pozwolić na podstawowe materiały do pracy twórczej. Mimo wszystko jego niezwykły talent malarski został dostrzeżony przez zamożnych mecenasów, którzy umożliwili mu studia artystyczne u chińskich mistrzów. Jang Seung-up nie potrafił jednak nigdzie zagrzać miejsca. Jego skłonność do alkoholu, skandalicznych romansów i nieopanowanych wybuchów gniewu powodowała nieustanne konflikty z kolejnymi patronami. Artysta, choć ceniony ze względu na swoją sztukę, był także postacią podejrzaną politycznie; patriotyczne przekonania nie pozwalały mu pogodzić się z uległością miejscowych elit wobec chińskich i japońskich najeźdźców, którzy w XIX wieku walczyli o wpływy w Korei. "Nie potrafię utrzymać pędzla, jeżeli nie mam przy sobie kobiety i butelki", mawiał Jang Seung-up, klasyczny przykład "artysty przeklętego", którego całe życie upłynęło na tworzeniu, ale także na walce ze światem i, przed wszystkim, z samym sobą.
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.