Ale kino+
alekino+
Film. CHINATOWN

CHINATOWN


czarny kryminał, USA, 1974, 125 min.
reżyseria: Roman Polański
obsada: Faye Dunaway, Jack Nicholson, John Huston
Premiera w Ale kino+: 11.05.2009 r.
4.00
343
8 głosy | 405 miejsce w rankingu
CHINATOWN

"Chinatown" to więcej niż klasyka kina. Nominowany do 11 Oscarów czarny kryminał z rewelacyjną rolą Jacka Nicholsona to wyjątkowo odświeżające spojrzenie na jedną z najbardziej wytartych klisz: detektyw wszczyna dochodzenie, ale wszechobecne zło przerasta jego wyobraźnię. Morderstwo, korupcja, kazirodztwo - wszystko było, jednak ta jedyna w swoim rodzaju mieszanka zapisała się na stałe w annałach kina przez duże "K".

Akcja toczy się w latach 30. w Los Angeles. Jake Gittes (Jack Nicholson), cwany i cyniczny prywatny detektyw, specjalizuje się w "sprawach matrymonialnych", jak sam je określa. Jedna z takich spraw właśnie się nadarza. Kobieta przedstawiająca się jako Evelyn Mulwray wynajmuje go do śledzenia swojego męża, Hollisa, wysoko postawionego urzędnika zajmującego się dostawami wody dla miasta. Gittes zabiera się do pracy, jak do kolejnego rutynowego śledztwa, ale z czasem orientuje się, że tym razem ma do czynienia z większą aferą, niż małżeńska zdrada. Detektyw szybko odkrywa, że kobieta, która go wynajęła, nie jest osobą, za którą się podaje. Kiedy Hollis Mulwray zostaje zamordowany, sprawa robi się poważna, ale Gittes nie może i nie potrafi się już wycofać. Tropy dochodzenia wiodą bohatera do prawdziwej pani Mulwray (Faye Dunaway), jej ojca milionera (w tej roli wybitny reżyser John Huston) oraz gęstej sieci intryg, zbrodni, tajemnic i korupcji, za którymi kryje się afera finansowa na wielką skalę.

ROMAN POLAŃSKI debiutował w Ameryce horrorem "Dziecko Rosemary" (1968), który odniósł oszałamiający sukces. Później jednak na reżysera spadło nieszczęście. Jego żona, aktorka Sharon Tate, została bestialsko zamordowana przez gang uważającego się za proroka Charlesa Mansona. Filmowiec wyjechał do Europy, a na jego następny amerykański film trzeba było czekać aż do roku 1974, w którym na ekrany wszedł "Chinatown". Był to powrót w wielkim stylu. Polański nakręcił film w poetyce kina noir. "Chinatown" nie jest kolejnym pastiszem, czy ukłonem w stronę gatunku. To kino zrealizowane z pełną świadomością stylistyki, które jest jednocześnie świeżym spojrzeniem na konwencję dawnych kryminałów.

Fabuła "Chinatown" luźno oparta jest na prawdziwych zdarzeniach i korupcyjnych aferach, które miały miejsce w Los Angeles na początku XX wieku. Przed rozpoczęciem zdjęć Polański zmusił cenionego scenarzystę, Roberta Towne'a, do gruntownego przerobienia tekstu, włącznie z wymianą happy-endu na zakończenie tragiczne. Pisarz kłócił się wówczas z reżyserem, ale po latach przyznał, że Polański we wszystkim miał rację. Wysiłki reżysera oraz jego słynne awantury na planie z Faye Dunaway i Jackiem Nicholsonem przyniosły olśniewający efekt. "Chinatown" to jeden z tych nielicznych filmów, w których wszystko jest bliskie doskonałości: detale i realia międzywojennego Los Angeles, muzyka Jerry'ego Goldsmitha, gorzka, mroczna fabuła, właściwa czarnym filmom romantyka i pesymistyczna melancholia, wreszcie rewelacyjna gra Nicholsona, który wspina się na wyżyny swojego talentu. Dzieło Polańskiego otrzymało 11 nominacji do Oscara i statuetkę za scenariusz.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...