Ale kino+
alekino+
Film. Chinka

Chinka

She, a Chinese
dramat, Francja/Niemcy/WielkaBrytania, 2009, 99 min.
reżyseria: Xiaolu Guo
obsada: Chris Ryman, Geoffrey Hutchings, Lu Huang, Wei Yi Bo
Premiera w Ale kino+: 13.10.2011 r.
4.00
343
8 głosy | 428 miejsce w rankingu
Chinka

Rock'n'rollowa odyseja śledząca losy wyzwolonej i odważnej dziewczyny wkraczającej w dorosłość w dzisiejszym gwałtownie zmieniającym się świecie. Film pokazywany był na 5. festiwalu Filmy Świata Ale Kino!

Mei (Lu Huang) nigdy dotychczas nie opuszczała rodzinnej wioski, mimo to jest zdeterminowana nie powtarzać nudnej egzystencji swoich rodziców i w poszukiwaniu nowych doznań dociera do nowochińskiej metropolii Chongqing. Nie udaje jej się jednak zrealizować wizji lepszego życia w wielkim mieście: zostaje zwolniona z pracy w fabryce i wdaje się w romans z gangsterem. Miłosna przygoda kończy się jednak tragicznie, w rezultacie czego dziewczyna musi w pośpiechu opuścić miasto. Londyn, kolejny etap jej podróży, też nie przyjmuje bohaterki z otwartymi ramionami. Nowy język i nieprzyjazne otoczenie wyznaczają teraz horyzonty Mei. Pomimo tego dziewczyna się nie poddaje: spotyka kolejnego mężczyznę, z którym próbuje ułożyć sobie życie...

"Chinka" jest filmową metaforą współczesnego, wielokulturowego świata, zmierzającego w kierunku absolutnej globalizacji. Opowieść przekracza granice, zaciera polityczne i socjologiczne bariery, pokazując, że pod każdą szerokością geograficzną ludzie, choć wyznają inne wartości, borykają się z takimi samymi problemami. Mei to z jednej strony alter ego reżyserki, Xiaolu Guo, z drugiej zaś postać metaforyczna, reprezentatywna dla całego pokolenia młodych kobiet wkraczających obecnie w dorosłość. Rozpięcie bohaterki między intymnością i uniwersalizmem daje jej i filmowi niesamowitą głębię i wieloznaczność. Zobaczyć siebie w pokoleniu, grupie uwarunkowanej wspólnymi doświadczeniami - to wielkie wyzwanie. Autorka filmu miała odwagę pokazać się przed światem. Nie jest to oczywiste na pierwszy rzut oka, jako że film ma formę przypowieści, w której bohaterowie, niczym alegoryczne postacie karnawałowego pochodu, pojawiają się na chwilę na scenie, by odegrać określoną rolę.

Poza naturalnymi dialogami i przyjaznym widzowi tempem narracji zdecydowanie wyróżnia się ścieżka dźwiękowa. Autorem muzyki ilustracyjnej jest John Parish (współpracujący m.in. z PJ Harvey), a uzupełniają ją punk-rockowe piosenki w wykonaniu chińskich artystów.

FILM ZOSTANIE WYEMITOWANY Z MOZLIWOŚCIA WYBORU WERSJI JĘZYKOWEJ (LEKTOR LUB NAPISY DO WERSJI ORYGINALNEJ) I W FORMACIE 16:9
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.