Ale kino+
alekino+
Film. CHŁOPAK RZEŹNIKA

CHŁOPAK RZEŹNIKA

The Butcher Boy
dramat psychologiczny, Irlandia/USA, 1997, 115 min.
reżyseria: Neil Jordan
obsada: Aisling O'Sullivan, Alan Boyle, Eamonn Owens, Fiona Shaw, Sinead O'Connor, Stephen Rea
Premiera w Ale kino+: 20.10.2006 r.
2.00
343
2 głosy | 802 miejsce w rankingu

Francie ma 12 lat, ojca alkoholika, matkę schizofreniczkę, wybujałą fantazje i mnóstwo tłamszonej nienawiści. Neil Jordan, twórca "Wywiadu z wampirem", pokazuje tym razem eksplozje emocji nastolatka uwięzionego w piekle na ziemi.

Irlandzka prowincja, lata 60. 12-letni Francie (znakomity debiut Eamonna Owensa) żyje w wyimaginowanym świecie kreowanym przez ukochane komiksy i najnowsze osiągnięcie techniki - telewizję. Coraz mniej chętnie wraca do rzeczywistości, którą dla Franciego stanowi jego patologiczna rodzina: ojciec (Stephen Rea) jest największym pijaczyną w mieście, a matka (Aisling O'Sullivan) - pod wpływem biedy i alkoholizmu męża - osuwa się powoli w chorobę psychiczną. Franciego zawodzą zresztą wszyscy po kolei: rodzinny bohater wujek Alo (Ian Hart) okazuje się tchórzem, katolicki ksiądz, któremu chłopiec chce opowiedzieć o swoich rozmowach z Najświętszą Panienką - niewyżytym seksualnie prostakiem, a najlepszy przyjaciel, "brat krwi" odwraca się od niego przerażony narastającym okrucieństwem Franciego. Największym wrogiem dwunastolatka jest jednak zdewociała i pretensjonalna pani Nugent (Fiona Shaw), sąsiadka jego rodziców, która obwinia go za wszelkie zło tego świata. Francie pogrąża się w świat marzeń, obłąkańczo ucieka w komiksy, ale nie umie zdławić poczucia samotności i kiełkującej w nim, coraz większej nienawiści do mieszkańców rodzinnego miasteczka. Swoją furię i poczucie niesprawiedliwości wyładuje w końcu - w zaskakująco krwawy sposób - na najbardziej znienawidzonej osobie: pani Nugent.

"Moją naturalną przestrzenią twórczą jest mieszanka faktu i fantazji. Robię filmy zawieszone gdzieś pomiędzy jawą a snem" - wyznał kiedyś NEIL JORDAN, wybitny przedstawiciel irlandzkiego skrzydła anglosaskiej kinematografii. To stwierdzenie znakomicie opisuje świat "Chłopaka rzeźnika", świat, w którym liryzm splata się z groteską, komizm z horrorem, a realizm z fantasmagorią. Obraz Jordana wywołał spore kontrowersje. Pisano o nim: "dziwny film, niełatwy do sklasyfikowania, niełatwy do obejrzenia", niektórzy oskarżali go o "rozdawanie razów na ślepo, na prawo i lewo", inni wskazywali na jego terapeutyczną moc i - mimo wszystko - optymistyczną wymowę ("moralne zwycięstwo pogardzanego outsidera nad bigoteryjnym, kołtuńskim, zadufanym w sobie miasteczkiem"). Na światowych festiwalach konsternacja po pokazie "Chłopaka rzeźnika" ustąpiła szybko miejsca zachwytom. W Berlinie obraz otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia za reżyserię i specjalne aktorskie wyróżnienie dla kreującego główną rolę Eamonna Owensa, Europejska Nagroda Filmowa przypadła autorowi zdjęć, Adrianowi Biddle'owi, a krytycy z Los Angeles nagrodzili autora muzyki Elliota Goldenthala. Entuzjastycznie oceniono również - jak zwykle pieczołowicie wybranych - aktorów Jordana. "Chłopak rzeźnika" był początkiem aktorskiej kariery dla 14-letniego wówczas Owensa (zagrał m.in. w "Prochach Angeli" Alana Parkera, "Siostrach Magdalenkach" Petera Mullana, a także w świetnie przyjętym na wrocławskich Era Nowych Horyzontach "Śniadaniu na Plutonie" Jordana). Niezwykłą kreację - jak zawsze u Jordana - stworzył Stephen Rea, ulubiony aktor reżysera (zagrał ojca-alkoholika), znakomicie wypadły również panie: Aisling O'Sullivan, znana z serialu "The Clinic" i Fiona Shaw, czyli Ciotka Petunia Dursley z filmów o Harrym Potterze. Wielkim zaskoczeniem była również rola skandalistki Sinéad O'Connor, która w obrazie Jordana zagrała... ukazującą się Franciemu Najświętszą Panienkę. Święta w wykonaniu znanej z krytycznego stosunku do katolików wokalistki w filmie wygłasza m.in. kwestię: "For fuck's sake, Francie!...".
SERIALE

Vera 9

Detektyw Vera Stanhope powraca w dziewiątym sezonie z nowymi sprawami do rozwikłania. era Stanhope charakteryzuje się celnymi obserwacjami, przywiązaniem do szczegółu...


Zagadki kryminalne nowej panny Fisher

Spin-off znanego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", w którym za prywatne dochodzenie zabiera się siostrzenica słynnej pani detektyw, Peregrine Fisher.


Poza wszelkim podejrzeniem

Kryminolożka z Paryża, Chloé Fischer, zostaje wysłana do Lyonu w celu złapania seryjnego mordercy. W Lyonie grasuje seryjny morderca. Jest nim Paul Brodsky...