Ale kino+
alekino+
Film. CHŁOPAKI NA BOK

CHŁOPAKI NA BOK

Boys on the Side
komediodramat, USA/Francja, 1995, 111 min.
reżyseria: Herbert Ross
obsada: Drew Barrymore, Mary-Louise Parker, Matthew McConaughey, Whoopi Goldberg
Premiera w Ale kino+: 22.03.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 446 miejsce w rankingu

Podobanie jak "Thelma i Louise", "Chłopaki na bok" to kino drogi z kobietami w rolach głównych. Film Herberta Rossa to opowieść, która z komedii obyczajowej z feministyczną nutą niepostrzeżenie zmienia się w dramat.

Czarnoskóra lesbijka Jane (Whoopi Goldberg) zarabia jako piosenkarka w nowojorskich klubach. Ostatnio nie ma jednak szczęścia - rozstała się właśnie z kochanką i straciła kolejną pracę. Dla Jane to znak, że czas ruszać w drogę. Piosenkarka chce poszukać szczęścia w Los Angeles, odpowiada więc na ogłoszenie niejakiej Robin (Mary-Louise Parker), kobiety, która szuka towarzysza podróży i kierowcy-zmiennika w samochodowej wyprawie na Zachodnie Wybrzeże. Robin jest przeciwieństwem ekspansywnej, hałaśliwej i pewnej siebie Jane; to skromna agentka nieruchomości, dręczona przez kompleksy oraz obsesję na punkcie porządku i higieny osobistej. Dwie niedobrane (jak się okaże tylko z pozoru) kobiety wyruszają na Zachód. Po drodze odwiedzają w Pittsburghu starą znajomą Jane - postrzeloną poszukiwaczkę przygód Holly (Drew Barrymore). Holly ma akurat tarapaty - próbuje zerwać ze swoim psychopatycznym chłopakiem, brutalnym dilerem narkotyków Nickiem (Billy Writh). Jane i Robin pomagają dziewczynie w ucieczce. Trójka bohaterek kontynuują podróż do Kalifornii, ale po drodze sprawy przybierają niespodziewany i dramatyczny obrót.

HERBERT ROSS to solidna hollywoodzka firma - zmarły w 2001 reżyser zasłynął między innymi melodramatem "Stalowe magnolie". "Chłopaki na bok" były ostatnim obrazem w długiej karierze filmowca. Ross spróbował tu sił w gatunku zwanym "kobiecym kinem drogi"; porównania do kultowych "Thelmy i Louise" Ridleya Scotta były nieuchronne. "Chłopaki na bok" balansują między awanturniczą komedią i dramatem, a nawet wyciskaczem łez. Ross zręcznie gra konwencjami; jego film jest ciepły i zabawny, a jednocześnie wzruszający; reżyser nie stroni przy tym od poważnych problemów, by wymienić uprzedzenia rasowe, kwestie homoseksualizmu, przemocy wobec kobiet czy AIDS. Największym atutem filmu pozostają role Whoopi Goldberg, Mary-Louise Parker i Drew Barrymore, które tworzą zagrany tercet aktorskich indywidualności.
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.