Ale kino+
alekino+
Film. CHŁOPAKI Z SĄSIEDZTWA

CHŁOPAKI Z SĄSIEDZTWA

Boyz N the Hood
dramat, USA, 1991, 108 min.
reżyseria: John Singleton
obsada: Angela Bassett, Cuba Gooding Jr., Ice Cube, Laurence Fishburne
Premiera w Ale kino+: 11.05.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 401 miejsce w rankingu

Film uznawany za jeden z najważniejszych amerykańskich obrazów społecznych początku lat 90. "Chłopaki z sąsiedztwa" to nakreślony z pasją wizerunek słynnego South Central - afro-amerykańskiego getta Los Angeles.

To także portret jego mieszkańców: czarnoskórej młodzieży nie mogącej wyrwać się z zaklętego kręgu przemocy, terroru ulicznych gangów, wszechobecnej broni i narkotyków. Według statystyk co dwudziesty młody mężczyzna z South Central ginie od kuli; w tej dzielnicy trudno marzyć o "lepszej przyszłości", kiedy podstawową kwestią staje się fizyczne przetrwanie.

Akcja skupia się na losach trójki młodych przyjaciół z South Central. Inteligentny i wrażliwy Tre (Cuba Gooding Jr.) wychowywany jest przez kochającego, lecz surowego ojca Furiousa Stylesa (Laurence Fishburne). Furious jest twardym facetem, który spekuluje tanimi nieruchomościami w getcie. Zna z własnego doświadczenia brutalną rzeczywistość ulicy i właśnie dlatego pragnie wszelkimi sposobami uchronić przed nią swojego syna. Najbliżsi przyjaciele Tre to przyrodni bracia, Ricky (Morris Chestnut) i Doughboy (Ice Cube). Faworyzowany przez matkę Ricky jest utalentowanym futbolistą i marzy o karierze profesjonalnego zawodnika - renomowane uczelnie kuszą go stypendiami sportowymi. Doughboy coraz głębiej wchodzi w świat gangów i narkotyków. Każdy z braci chciałby wyrwać się z piekła South Central, ale nad ich przyszłością ciąży ponure przeznaczenie chłopców z getta.

Niskobudżetowa produkcja "Chłopaki z sąsiedztwa" objawiła nietuzinkowy talent JOHNA SINGLETONA. Debiutujący reżyser uznany został za jednego z najciekawszych nowych czarnoskórych filmowców - otrzymał nominacje do Oscara za reżyserię i scenariusz, oraz nagrodę MTV dla najlepszego debiutanta roku. Krytycy kreowali go na następcę Spike'a Lee. Młody filmowiec podkreślał, że "Chłopaki z sąsiedztwa" oparte są na jego własnych doświadczeniach z dzieciństwa spędzonego w South Central. Oprócz autentyzmu z jakim Singleton pokazał realia afro-amerykańskiego getta, do sukcesu filmu przyczynił się znakomity dobór obsady. W "Chłopakach z sąsiedztwa" pojawia się plejada czarnoskórych gwiazd w koncertowych rolach: Angela Bassett, Laurence Fishburne, lecz przede wszystkim raper Ice Cube oraz stawiający wówczas pierwsze kroki w zawodzie Cuba Gooding Jr., wnieśli do filmu niecodzienną energię i pasję.
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.