Ale kino+
alekino+
Film. CHŁOPCY Z BRAZYLII

CHŁOPCY Z BRAZYLII

The Boys from Brazil
dramat, Wlk. Brytania/USA, 1978, 123 min.
reżyseria: Franklin J. Schaffner
obsada: Gregory Peck, James Mason, Laurence Olivier, Lilli Palmer
Premiera w Ale kino+: 30.04.2007 r.
4.00
343
4 głosy | 430 miejsce w rankingu

Fikcyjna historia o próbach sklonowania Hitlera z Gregorym Peckiem w roli doktora Mengele.

Barry Kholer (Steve Guttenberg), młody Żyd z organizacji obrony Żydów, podczas szpiegowania w Paragwaju grupy neonazistów, rozpoznaje doktora Josefa Mengele (Gregory Peck), który "wsławił się" okrutnymi eksperymentami przeprowadzanymi na więźniach obozów koncentracyjnych podczas II wojny światowej. O odkryciu chce jak najszybciej powiadomić Ezrę Liebermana (Laurence Olivier), byłego więźnia, który teraz zajmuje się tropieniem zbrodniarzy hitlerowskich. Zostaje jednak zabity przez ludzi Mengele. Lieberman tymczasem, wraz z przyjacielem Sidneyem Beynonem (Denholm Elliott) bada sprawę dziwnych zgonów sześćdziesięcioparoletnich mężczyzn. Choć mieszkają w różnych miejscach na ziemi, wszyscy są urzędnikami państwowymi i mają kilkunastoletnich synów. Lieberman odkrywa wkrótce, że synowie tych obcych sobie mężczyzn są... identyczni. Okazuje się, że chłopcy zostali adoptowani, a w formalnościach pośredniczyła Frieda Maloney (Uta Hagen), zbrodniarka wojenna. Tak Lieberman dociera wreszcie do Mengele. Okazuje się, że ukrywający się w Ameryce Południowej doktor przed laty stworzył ponad dziewięćdziesiąt klonów Adolfa Hitlera i umieścił ich w rodzinach podobnych do tej, w której wychował się przyszły przywódca. Teraz zabija ich ojców w wieku, w którym i nastoletni Adolf został osierocony. Wszystko po to, aby "wyhodować" drugiego Führera.

Zrealizowany w oparciu o bestsellerową powieść Iry Levina dramat to rodzaj szczególnej fantazji politycznej, która - choć wykorzystuje zdarzenia całkowicie fikcyjne - osnuta jest wokół autentycznej postaci Josefa Mengele. Mengele, nazywany wymownie Aniołem Śmierci, na długo przed wojną fascynował się zagadnieniem czystości rasowej i gorąco popierał nazistów. W Aushwitz przeprowadzał okrutne eksperymenty głównie na bliźniętach i karłach, a na dziesięć dni przed wkroczeniem do obozu wojsk rosyjskich uciekł zabierając ze sobą cała dokumentację.

Film FRANKLINA J. SCHAFFNERA wywołał liczne kontrowersje - nie podobało się wykorzystywanie nazwiska autentycznego zbrodniarza w filmie, który miał charakter przede wszystkim rozrywkowy. Inni chwalili obraz za scenariusz, a zwłaszcza ze kreację Laurence'a Oliviera który zagrał postać wzorowaną na Szymonie Wiesenthalu, założycielu organizacji Jewish Documentation Center, tropiącej zbrodniarzy wojennych. Dziś "Chłopców z Brazylii" uważa się za ostatni wielki film urodzonego w Tokio Schaffnera, twórcy "Podwójnego agenta" (1967), "Papillona" (1973), "Planety małp" (1968), nagrodzonego Oscarem "Pattona" (1970) czy wyróżnionego w Karlowych Warach "Tego najlepszego" (1964). "Chłopcy..." uważani są też za pierwszy hollywoodzki film podejmujący zagadnienie klonowania ludzi.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...