Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Chłopcy z ferajny

Chłopcy z ferajny

GoodFellas
dramat, USA, 1990, 145 min.
reżyseria: Martin Scorsese
obsada: Joe Pesci, Lorraine Bracco, Ray Liotta, Robert De Niro
Premiera w Ale kino+: 3.03.2016 r.
5.00
343
5 głosy | 66 miejsce w rankingu
Chłopcy z ferajny
© Warner Bros. Entertainment Inc.

Niedościgniony ideał filmu gangsterskiego. Ekranizacja wspomnień byłego włoskiego mafiosa zrealizowana przez mistrza światowego kina, Martina Scorsese. W rolach głównych gwiazdorska obsada: nagrodzony Oscarem® Joe Pesci, a także Ray Liotta i Robert De Niro. Obraz otwiera w Ale kino+ marcowy cykl "Kino Mówi: Prawo i porządek".

"Odkąd pamiętam, zawsze chciałem zostać gangsterem" - mówi na samym początku filmu Henry Hill (Ray Liotta), główny bohater kultowego filmu Martina Scorsese "Chłopcy z ferajny". Henry nie poprzestaje na słowach. Z włóczącego się po mieście chłystka przechodzi dość płynnie do rozbojów, wymuszeń, ciężkich uszkodzeń ciała i handlu narkotykami. Wszystko po to, żeby spełnić swoje marzenia i dostać się do elit mafii. Elity to dla Henry'ego chłodny, wyniosły, ale też zaskakująco brutalny gangster z klasą Jimmy (Robert De Niro) i narwany, niebezpieczny psychopata Tommy (Joe Pesci). W przerwie między wykonywaniem mafijnych zleceń Henry znajduje jeszcze czas, żeby się ożenić i spłodzić dzieci. Jego żona, Żydówka Karen (Lorraine Bracco) nie ma jednak tej niezastąpionej obojętności włoskich żon mafii i za bardzo zaczyna interesować się, na czym polega praca męża.

MARTIN SCORSESE, uważany za jednego z najlepszych reżyserów naszych czasów, w USA budzi respekt nieporównywalny z nikim innym. Ten szacunek zawdzięcza głównie trzem filmom: "Taksówkarzowi", "Wściekłemu bykowi" i "Chłopcom z ferajny" właśnie, które są paradokumentalną ekranizacją wspomnień Nicholasa Pileggi, członka włoskiej mafii z Brooklynu.

Gangsterski dramat Scorsese znalazł się na liście 100 najlepszych filmów wszech czasów przygotowanej przez magazyn "Time" w 2005 roku, zajął 4. miejsce w plebiscycie Digital Dream Door's na najlepszy film lat 90., a w 2005 roku redaktorzy magazynu "Total Film" uznali go za najlepszy film w historii kina. Wielkie powodzenie gangsterskiego dramatu było zapewne zasługą niezwykle przekonującego scenariusza i realizacji - widzowie często mieli wrażenie, że oglądają dokumentalny zapis mafijnych porachunków. Wrażenie to skądinąd słuszne: z ekipą ściśle współpracował autor scenariusza, były gangster Nicholas Pileggi, jedna z córek autentycznego Henry'ego Hilla zagrała w scenie wesela Hilla, a - według nieoficjalnych źródeł - wskazówek Robertowi De Niro udzielał sam Jimmy Burke, pierwowzór granej przez niego postaci. Wśród fanów filmu znalazła się również matka Joe Pesci'ego, która po premierze miała tylko pretensję, że na ekranie jej syn zbyt dużo przeklina - w obrazie pada 246 niecenzuralnych wyrazów, z których większość należy do kwestii Tommy'ego. Ale to właśnie Pesci ("Zabójcza broń", "Kasyno", "JFK") najbardziej spodobał się Akademii z Los Angeles i tylko on odebrał Oscara. "Chłopcy..." zdobyli natomiast pięć nagród BAFTA, pięć nominacji do Złotych Globów i Srebrnego Lwa za reżyserię.

Zobacz dyskusję na temat filmu w programie:
Kino Mówi: Prawo i porządek - Chłopcy z ferajny (materiał wideo 14:35 min)

Zobacz stronę cyklu:
Kino Mówi: Prawo i porządek

SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...