Ale kino+
alekino+
Film. Chłopczyca

Chłopczyca

Tomboy
dramat, Francja, 2011, 79 min.
reżyseria: Céline Sciamma
obsada: Jeanne Disson, Malonn Lévana, Zoé Héran
Premiera w Ale kino+: 12.04.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 57 miejsce w rankingu
Chłopczyca

Subtelna opowieść o dziecięcej konfrontacji z własną tożsamością płciową. Autorka "Chłopczycy" Céline Sciamma została nagrodzona Teddy Jury Award, przyznawaną na festiwalu w Berlinie za szczególną wrażliwość na tematy LGBT.

Dziesięcioletnia Laure (Zoé Héran) wraz siostrą Jeanne (Malonn Lévana) i rodzicami przeprowadza się do nowego mieszkania. Laure nosi krótkie włosy, świetnie gra w piłkę i nie boi się bójki, a swoją dziewczęcość odczuwa jako balast. Korzystając z "czystego konta", jakie daje w nowym środowisku przeprowadzka, przedstawia się rówieśnikom jako Michaël. Jak długo uda się jej utrzymać nową tożsamość w tajemnicy?

Reżyserka filmu CÉLINE SCIAMMA temat konfrontacji z dziecka z własną tożsamością płciową pozostawia otwarty - tak jak otwarty jest dziecięcy umysł. W "Chłopczycy" nie ma zatem cienia sensacji, która z Laure / Michaela uczyniłaby "odmieńca". Jest natomiast obserwacja zabaw (które już od wczesnego dzieciństwa oparte są na rolach płciowych), oraz reakcji na własną inność. Jak radzić ma sobie z nią dziecko, skoro nie udaje się to dorosłym?

Mocą filmu francuskiej reżyserki jest także fantastyczna naturalność dziecięcych bohaterów. Niezmiernie rzadko widuje się tak bezpretensjonalnych młodych aktorów, którzy nie tracąc dziecięcego uroku, wygrywają niuanse wielowarstwowego dramatu. Odwagę zmierzenia się z tak trudnym tematem i upór w unikaniu uproszczeń doceniło jury Teddy Jury Award, nagrody przyznawanej na Berlinale od 1987 r. filmom poruszającym tematykę LGBT. Nie po raz pierwszy doceniono pracę reżyserki. Jej debiutanckie "Lilie wodne" (2007) opowiadające o miłości dwóch nastolatek, nominowane były do Cezara.
SERIALE

Baptiste

Detektyw Julien Baptiste odszedł już jakiś czas temu na spokojną emeryturę. Kiedy przebywa wraz z żoną na wakacjach w Amsterdamie, dostaje telefon z prośbą o pomoc...


Zaczęło się w środę

Faith, walijska prawniczka, jest zmuszona przerwać przedłużony urlop macierzyński, gdy dowiaduje się o zaginięciu jej męża i partnera biznesowego, Evana. Gdy prawda o jego działaniach wychodzi na jaw, Faith toczy groźną walkę, aby chronić siebie i swoją rodzinę.


Alex. Brudny glina

Po śmierci swojego partnera, Alex postanawia wyjść na prostą. Jednak aby mu się...