Ale kino+
alekino+
Film. CHOINKA STRACHU

CHOINKA STRACHU


dramat obyczajowy, Polska, 1982, 54 min.
reżyseria: Tomasz Lengren
obsada: Iwona Słoczyńska, Janusz Błaszczyk, Marek Cieślik, Stanisław Manturzewski, Witold Starecki, Zbigniew Zapasiewicz
Premiera w Ale kino+: 9.09.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 445 miejsce w rankingu

Sierpień burzliwego roku 1980. Przez Polskę przetacza się fala strajków i demonstracji robotniczych. Ryszard (Zbigniew Zapasiewicz) jest cenionym pisarzem w średnim wieku. Pewnego dnia w jego willi na prowincji pojawia się ekipa telewizyjna prosząc go o wywiad.

Dziennikarz nawet nie stara się być uprzejmy: zadaje prowokujące pytania wyciągając z życiorysu twórcy mało pochlebne fakty. Na te ataki pisarz odpowiada samymi banałami. Później, podczas bezsennej nocy, rozważa kwestię wyjazdu do strajkujących na Wybrzeżu stoczniowców. Jednak nie potrafi rozstrzygnąć czy mu się to "opłaci". Mijają miesiące. W warszawskim sądzie ma być zarejestrowany NSZZ "Solidarność". W tłumie przed gmachem Ryszard rozpoznaje agenta SB (Stanisław Manturzewski), z którym miał do czynienia w latach 50.

"Choinka strachu" jest debiutem reżyserskim 59-letniego dziś TOMASZA LENGRENA. Syn słynnego grafika Zbigniewa Lengrena to również scenarzysta, aktor i scenograf kojarzony przede wszystkim z kinem lat 70. Wystąpił w filmach, tj.: "Trzeba zabić tę miłość", "Ziemia obiecana", "Dzieje grzechu", "Personel", "Klincz", "Przesłuchanie", "Zróbmy sobie wnuka". W jego reżyserskim dorobku jest fabuła "Tanie pieniądze" oraz liczne filmy dokumentalne. W obsadzie "Choinki strachu" znaleźli się wybitny aktor filmowy i teatralny Zbigniew Zapasiewicz ("Bez znieczulenia", "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową") oraz dokumentalista Stanisław Manturzewski ("Więcej światła", "Himilsbach. Prawdy, bujdy, czarne dziury").
SERIALE

Baptiste

Detektyw Julien Baptiste odszedł już jakiś czas temu na spokojną emeryturę. Kiedy przebywa wraz z żoną na wakacjach w Amsterdamie, dostaje telefon z prośbą o pomoc...


Zaczęło się w środę

Faith, walijska prawniczka, jest zmuszona przerwać przedłużony urlop macierzyński, gdy dowiaduje się o zaginięciu jej męża i partnera biznesowego, Evana. Gdy prawda o jego działaniach wychodzi na jaw, Faith toczy groźną walkę, aby chronić siebie i swoją rodzinę.


Alex. Brudny glina

Po śmierci swojego partnera, Alex postanawia wyjść na prostą. Jednak aby mu się...