Ale kino+
alekino+
Film. CHORUS LINE

CHORUS LINE

A Chorus Line
musical, USA, 1985, 114 min.
reżyseria: Richard Attenborough
obsada: Alyson Reed, Michael Blevins, Michael Douglas, Terrence Mann
Premiera w Ale kino+: 3.12.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 22 miejsce w rankingu

Filmowo - muzyczna opowieść o miłości do tańca i cenie, jaką płaci się w show-biznesie, żeby móc zatańczyć na wielkiej scenie.

Tłum kandydatów na tancerzy tłoczy się przed wejściem na przesłuchanie do najnowszego musicalu, który ma być wystawiany na Broadway'u. Każdy z nich dostaje tylko krótką chwilę, żeby zaprezentować się na scenie przed diabolicznym Zachiem (Michael Douglas), choreografem przeprowadzającym casting. Niespodziewanie na przesłuchaniu zjawia się Cassie (Alyson Reed), dawna gwiazda teatru i przyjaciółka Zacha, która wróciła tu po występach w Hollywood. Swego czasu Cassie odeszła od niego, bo - pochłonięty pracą - zaniedbał ich wspólne życie. Teraz z kolei Zach nie chce z nią rozmawiać, ani tym bardziej przyjąć jej do zespołu. Do finału przechodzi szesnaście osób, z których zostać ma tylko połowa. Ukryty w cieniu widowni Zach, aby wyłonić zwycięzców, wymusza na nich swoistą spowiedź, w czasie której zadaje intymne pytania o ich dzieciństwo, rodziców, pierwsze doświadczenia seksualne, marzenia czy lęki. Kandydaci powoli i często boleśnie zaczynają się odsłaniać.

"Chorus Line" RICHARDA ATTENBOROUGHA powstał w czasie, kiedy po odejściu chwilowej mody na dyskotekowe filmy muzyczne w stylu "Gorączki sobotniej nocy" kinowy musical przechodził wyraźny kryzys. Po sukcesach legendarnych już dziś "West Side Story", "Jesus Christ Super Star" czy "Hair" film muzyczny znalazł się na rozdrożu pomiędzy nowoczesną, wykorzystującą techniczne nowinki formą a konserwatywną, broadwayowską tradycją. Attenborough, zachęcony olśniewającym sukcesem, jaki trzy lata wcześniej odniósł jego obsypany Oskarami "Gandhi" podjął próbę połączenia tych dwóch tendencji. I choć "Chorus Line", broadwayowski przebój z drugiej połowy lat 70., był - jako opowiadająca o teatrze sztuka autotematyczna - materiałem szczególnie niewdzięcznym dla dużego ekranu, jego filmowa adaptacja okazała się dużym sukcesem.

Sam Richard Attenborough (również znany aktor - "Wielka ucieczka" Johna Strugesa czy "Jurassic Park" Stevena Spielberga) zyskał uznanie jako reżyser poruszający w swoich obrazach tematykę społeczną i polityczną, czego najlepszym przykładem jest jego debiutancka, antywojenna satyra "Och! Jaka piękna wojna", czy też wspominany już "Gandhi", zdobywca ośmiu Oskarów m.in. za reżyserię. Takie zagadnienia podejmuje również w "Chorus Line". Demaskując bezwzględny charakter show-biznesu reżyser pokazuje zdesperowanych aktorów, którzy dla roli zdolni są znieść upokorzenia i sadystyczną manipulację tych, którzy w tym świecie mają nad nimi władzę. Siłą filmu jest obsada - aktorzy równie dobrze radzą sobie w popisach wokalnych czy tanecznych, co w sekwencjach dialogowych, a nawet w monologach. Szczególną zaletą adaptacji Attenborough'a jest to, że muzyka i taniec nie są tu tylko efektownym, przyciągającym publiczność ozdobnikiem, ale pełnowartościowym składnikiem filmowego języka.
SERIALE

Vera 9

Detektyw Vera Stanhope powraca w dziewiątym sezonie z nowymi sprawami do rozwikłania. era Stanhope charakteryzuje się celnymi obserwacjami, przywiązaniem do szczegółu...


Zagadki kryminalne nowej panny Fisher

Spin-off znanego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", w którym za prywatne dochodzenie zabiera się siostrzenica słynnej pani detektyw, Peregrine Fisher.


Poza wszelkim podejrzeniem

Kryminolożka z Paryża, Chloé Fischer, zostaje wysłana do Lyonu w celu złapania seryjnego mordercy. W Lyonie grasuje seryjny morderca. Jest nim Paul Brodsky...