Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. CHWASTY

CHWASTY

Ironweed
dramat, USA, 1987, 143 min.
reżyseria: Hector Babenco
obsada: Carroll Baker, Jack Nicholson, Meryl Streep, Tom Waits
Premiera w Ale kino+: 5.08.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 362 miejsce w rankingu
CHWASTY

Nominowani do Oscara Jack Nicholson i Meryl Streep jako jeden z najbardziej sugestywnych duetów aktorskich lat 80.

Albany, stan Nowy Jork, koniec lat 30. Francis Phelan (Jack Nicholson) od 22 lat mieszka na ulicy. Helen Archer (Meryl Streep) była kiedyś znakomicie zapowiadającą się wokalistką i pianistką, ale swoją szansę utopiła w alkoholu. Razem tworzą dziwny, nieokreślony związek. On czasem dostanie parę groszy za wykopanie kilku dołów na cmentarzu. Ona zarabia wciąż przejmującym śpiewem. Śpią na kartonach, żywią się odpadkami. Helen jest miłością Francisa sprzed lat. Wierzył, że kiedy ją odnajdzie, jego życie nabierze kierunku. Teraz razem tułają się po miejskim labiryncie.

Jack Nicholson i partnerująca mu Meryl Streep stworzyli w filmie Babenco jeden z najbardziej wyrazistych duetów lat 80. Za swoje role oboje otrzymali nominacje do Oscara, a Nicholson dodatkowo nominację do Złotego Globu. "Spierano się o sens tej posępnej opowieści porównywanej z "Ćmą barową" i "Straconym weekendem", ale nikt nie kwestionował aktorskich dokonań filmu: wypracowanej, doszlifowanej do najmniejszych szczegółów kreacji Meryl Streep i spontanicznej, intuicyjnej, a przy tym zadziwiająco powściągliwej kreacji Jacka Nicholsona - sugestywnych portretów dwojga życiowych rozbitków" - pisał o filmie jeden z polskich krytyków.

HEKTOR BABENCO, syn żydowskich emigrantów z Rosji i Polski, urodził się w Mar del Plata, gdzie dziś odbywa się jeden z najważniejszych festiwali latynoamerykańskich. Sam wolał jednak filmowego rzemiosła uczyć się w Europie - m.in. we Włoszech, gdzie statystował w rzymskim studiu Cinecitta. Na stałe osiedlił się w Sao Paulo, gdzie zadebiutował w 1973 roku jako reżyser. Pierwsze sukcesy i nagrody przyniósł mu słynny, nagrodzony w Los Angeles, Tokio, Seattle i na Independent Spirit Award "Pocałunek kobiety pająka" (1985) z oscarową i uhonorowaną w Cannes rolą Williama Hurta. "Chwasty" powstały dwa lata później - w ścisłej współpracy w Williamem Kennedy'm, autorem nagrodzonej Pulitzerem powieści, która posłużyła za pierwowzór scenariusza. Kennedy przyznawał, że scenariusz pisał już z myślą o Jacku Nicholsonie i nie chciał widzieć w tej roli nikogo innego - a o możliwość zagrania Francisa ubiegali się m.in. Gene Hackman, Robert De Niro i Sam Shepard.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...