Ale kino+
alekino+
Film. CI, KTÓRZY MNIE KOCHAJĄ, WSIĄDĄ DO POCIĄGU

CI, KTÓRZY MNIE KOCHAJĄ, WSIĄDĄ DO POCIĄGU

Ceux qui m'aiment prendront le train
dramat, Francja, 1998, 123 min.
reżyseria: Patrice Chereau
obsada: Charles Berling, Jean-Louis Trintignant, Pascal Greggory, Valeria Bruni Tedeschi
Premiera w Ale kino+: 23.02.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 652 miejsce w rankingu
1
2

Nagrodzony trzema Cezarami dramat Patrice'a Chereau, twórcy "Królowej Margot" i "Intymności". W pociągu jadącym na pogrzeb spotyka się artystyczna cyganeria i zaściankowe mieszczaństwo.

Na łożu śmierci malarz Jean-Baptiste Emmerich poprosił, aby pochować go na cmentarzu w Limoges, miasteczku, gdzie jego rodzina do dziś prowadzi zakład obuwniczy. "Ci, którzy mnie kochają, wsiądą do pociągu" - powiedział myśląc o żałobnikach. Zgodnie z tymi słowami na dworcu kolejowym zbierają się tłumnie znajomi i przyjaciele malarza - prawdziwi i fałszywi - jego uczniowie, kochanki, rywale i członkowie rodziny. Najbliższe godziny spędzą w kolejowych przedziałach, z których obserwować będą mknący wzdłuż torów samochód z trumną Emmericha. Podczas tej podróży rodzą się wspomnienia o zmarłym, o miejscu, jakie zajmował w życiu tych, którzy wsiedli do pociągu, a także wychodzą na jaw zaskakujące relacje, które łączą żałobników.

We Francji PATRICE CHEREAU to przede wszystkim czołowa postać środowiska teatralnego i twórca uważany za jednego z najważniejszych reformatorów francuskich scen. Choć w przemyśle filmowym działać zaczął w połowie lat 70., jego pierwszym poważnym sukcesem, który zachęcił go zresztą do dalszej przygody z kinem, była "Królowa Margot" (1994), nominowana do Oscara i nagrodzona dwiema statuetkami w Cannes. Według paryskich recenzentów to jednak właśnie wyciszona, trzyaktowa psychodrama "Ci, którzy mnie kochają..." jest kwintesencją francuskiego kina. Dlaczego? Być może dlatego, że świat, w którym rozgrywa się akcja filmu jest głęboko... teatralny, a aktorzy wydają się być prowadzeni przez choreografa, nie przez reżysera. Chereau wiwisekcji poddaje środowisko szczególne. Pasażerowie podróżujący na pogrzeb to z jednej strony cyganeria artystyczna z otoczenia zmarłego malarza, z drugiej - odpryski jego mieszczańskiej rodziny. Reżyser wyjątkowo dużo czerpie z tego interesującego pogranicza, a jednocześnie prześwietla każdego z osobna - to też zasługa autora zdjęć, Erica Gautiera, który znakomicie operuje kamerą z ręki, dobierając odpowiednie światło i kąt obserwacji.

Film otrzymał aż jedenaście nominacji do Cezarów, a w trzech kategoriach - najlepszy reżyser, zdjęcia i aktorka drugoplanowa - nagrodzony został statuetkami. Dwa lata po premierze "Ci, którzy mnie kochają, wsiądą do pociągu" Chereau zaskoczył wszystkich skandalizującym, śmiałym obyczajowo dramatem "Intymność" z Markiem Rylance'em i Kerry Fox, nagrodzonym Złotym Niedźwiedziem w Berlinie. Jedynie wnikliwi widzowie dostrzegli jednak w epatującym mało efektownym, surowo-realistycznym erotyzmem filmie podobne studium człowieka, jakie rozgrywało się w ciasnym kolejowym przedziale w pociągu jadącym na żałobną mszę.
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...