Ale kino+
alekino+
Film. CIEMNA STRONA MIASTA

CIEMNA STRONA MIASTA

Bringing Out the Dead
dramat, USA, 1999, 120 min.
reżyseria: Martin Scorsese
obsada: John Goodman, Nicolas Cage, Patricia Arquette, Tom Sizemore, Ving Rhames
Premiera w Ale kino+: 20.12.2006 r.
3.00
343
3 głosy | 727 miejsce w rankingu

Nicolas Cage jako sanitariusz na granicy obłędu - halucynacyjny, przejmujący obraz nocnego piekła jednej z najgorszych części Manhattanu.

Frank Pierce (Nicolas Cage) pracuje na nocnej zmianie jako sanitariusz pogotowia ratunkowego. Z powodu przepracowania i stresu balansuje na granicy załamania nerwowego. Każdej nocy wyrusza ambulansem w upiorną odyseję po najgorszej części Manhattanu, gdzie ludzie umierają na ulicach. Niewielu z nich udaje mu się pomóc. Pierce powoli zaczyna tracić kontakt z rzeczywistością. Cierpi na halucynacje: wszędzie widzi twarz chorej na astmę meksykańskiej dziewczyny, której nie udało mu się uratować. Świat jaki go otacza to horror - jak sam mówi: "Zabójstwa, samobójstwa, wypadki, przedawkowania... Co się stało ze złamaniami ręki?". W tym "przedsionku piekła" Pierce rozpaczliwie szuka odkupienia. Nie znajdując go - ucieka w alkohol. Lepiej ze stresem radzą sobie jego partnerzy, m.in. żarłoczny Larry (John Goldman), religijny i zarazem rozpustny Marchus (Ving Rhames) i sadystyczny Tom (Tom Sizemore), których poznajemy w kolejnych trzech odsłonach koszmaru - trzech nocach spędzonych w rozpędzonym ambulansie. Ten natomiast w niczym nie przypomina karetki pogotowia z medycznych seriali. Rozpędzony pojazd staje się raczej czymś w rodzaju upiornego rydwanu, a za jego oknami świat zamienia się w makabreskę. Rozmazane fragmenty ulic rozświetlają jaskrawe neony, przecinają bramy i chodniki, na których rysują się niewyraźne kształty ludzi o nieznanej tożsamości. Ludzi, którzy pośród brudu miasta wydają swoje ostatnie tchnienia. Życie Pierce'a zmienia się dopiero, kiedy poznaje Mary (Patricia Arquette), córkę swojego umierającego pacjenta. Ta była narkomanka pomoże mu odzyskać równowagę. Na jak długo - to się okaże.

Pomysł na film MARTIN SCORSESE zaczerpnął z autobiograficznej powieści Joe Connelly'ego, który sam przez 10 lat pracował jako funkcjonariusz nowojorskiego pogotowia. Twórca "Taksówkarza", jak sam mówił, zainteresował się książką ekssanitariusza ponieważ boli go powszechny brak współczucia dla ludzi, którzy cierpią i fakt, że odpowiedzialność za ich życie lekką ręką zrzuca się na tzw. wykwalifikowane służby, które często z humanitaryzmem nie mają nic wspólnego. Prawdą jest też, że "Ciemna strona miasta" zastąpiła Scorsesemu inne projekty, które musiał przesunąć na później. Nie był wówczas jeszcze gotowy scenariusz "Gangów Nowego Jorku", zaś Tom Hanks, który miał zagrać w jego biografii Deana Martina, zaangażował się w realizację "Zielonej mili". Napisanie scenariusza na podstawie wstrząsającej powieści Connelly'ego Scorsese powierzył jednemu ze swoich najbardziej zaufanych ludzi, Paulowi Schraderowi, scenarzyście "Taksówkarza", "Wściekłego byka" i "Ostatniego kuszenia Chrystusa". "Nikt nie opisze lepiej Nowego Jorku w nocy niż Schrader" - uzasadniał swój wybór reżyser. Krytycy, początkowo zaskoczeni pozbawionym klasycznej akcji psychologicznym obrazem Scorsese, chwalili zwłaszcza kreację Nicolasa Cage'a, który cztery lata wcześniej zdobył Oscara za rolę w "Zostawić Las Vegas". Na planie partnerowała mu ówczesna żona Patricia Arquette, z którą rozwiódł się dwa lata później. Co ciekawe w jednym z epizodów twórca umieścił też samego Connelly'ego. Zagrał on pacjenta prowadzonego przez pielęgniarkę w scenie, w której ochroniarz grozi w szpitalnej poczekalni, że zdejmie okulary słoneczne. Connelly'emu zresztą najwyraźniej spodobał się nowy zawód - w 2004 roku zagrał jedną z pierwszoplanowych ról w komedii "Internet Dating" Davida Abramsona.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...