Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Cisza

Cisza

Das letzte Schweigen / The Silence
dramat kryminalny/thriller, Niemcy, 2010, 114 min.
reżyseria: Baran bo Odar
obsada: Burghart Klaußner, Claudia Michelsen, Karoline Eichhorn, Katrin Saß, Oliver Stokowski, Roeland Wiesnekker, Sebastian Blomberg, Ulrich Thomsen, Wotan Wilke Mohring, Wotan Wilke Möhring
Premiera w Ale kino+: 29.01.2015 r.
5.00
343
5 głosy | 67 miejsce w rankingu
Cisza

Mroczna historia morderstwa dziewczynki i policjanta, próbującego schwytać zabójcę podczas trwającego 23 lata wyniszczającego śledztwa. Czy zaginięcie kolejnej dziewczynki może wiązać się ze sprawą sprzed lat i obudzić demony przeszłości? Na zakończenie styczniowego cyklu "KINO MÓWI: Obsesje" Ale kino+ pokaże niemiecki thriller "Cisza".

Niemiecka prowincja, lipiec 1986 roku. 11-letnia Pia Lange (Melina Fabian) jedzie przez las rowerem do domu. Podąża za nią samochodem dwóch mężczyzn. Zatrzymują ją na polnej drodze wśród łanów zboża. Starszy, Peer Sommer (Ulrich Thomsen) gwałci dziewczynkę i ją zabija. Młodszy, Timo Friedrich (Wotan Wilke Möhring) zachowuje się biernie. Jest przerażony postępowaniem przyjaciela, ale nie staje w obronie dziewczynki. Później z walizką w ręku wsiada do autobusu i wyjeżdża z miasteczka. Policja nie znajduje sprawców morderstwa. Akta zostają złożone w archiwum. W 2009 roku po sprzeczce z rodzicami 13-letnia Sinikka Weghamm (Anna Lena Klenke) wychodzi zagniewana z domu i znika. W pobliżu miejsca, gdzie stoi drewniany krzyż z napisem "Pia", policja znajduje rower Sinikki i zakrwawiony kamień. Odchodzący właśnie na emeryturę policjant Christian "Krischan" Mittich (Burghart Klaußner) jest przekonany, że obecne zdarzenie jest związane z morderstwem sprzed 23 lat, którego sprawcy nie udało mu się wykryć. Wszczyna prywatne dochodzenie. Pomaga mu młody policjant David Jahn (Sebastian Blomberg) oraz funkcjonariuszka Jana Gläser (Jule Böwe).

BARAN BO ODAR, reżyser i autor scenariusza filmu "Cisza", urodził się w Szwajcarii w 1978 roku. Studiował w Monachium u boku m.in. Doris Doerrie ("Nadzy", "Hanami - Kwiat wiśni"). Zajmował się formami krótkimi i dokumentami. Swój pierwszy średniometrażowy film fabularny "Unter der Sonne" zrealizował w 2006 roku. Otrzymał za niego nagrodę za najlepszy debiut reżyserski (Studio Hamburg Newcommer Award i Munich Feature Feature Film Festival). "Cisza" jest ekranizacją popularnej również w Polsce powieści "Milczenie" Jana Costina Wagnera.

Opowiadając o tak drażliwej kwestii jak pedofilia, bo Odar unika demonicznego stereotypu, okrucieństwa i dosłowności. Odchodzi też od klasycznego modelu dramatu kryminalnego. Od początku wiadomo, kto zabił, film koncentruje się więc na psychologicznych konsekwencjach zdarzeń, ich wpływie na otoczenie. Mroczną historię poznajemy bowiem z perspektywy kilku bohaterów. Jednym z nich jest starszy o 23 lata Timo Friedrich (Wotan Wilke Möhring - "Prawie jak w niebie", "Walkiria", "Henryk IV. Król Nawarry"), który po zabójstwie zerwał wszelkie kontakty z Peerem, wyprowadził się, przejął nazwisko po żonie i jest teraz ogólnie szanowanym obywatelem. Przez znaczą część filmu obserwujemy, jak reaguje na wydarzenie, będące kopią tego sprzed lat, które starał się wymazać z pamięci. W kontraście do nękanego wyrzutami sumienia Tima, który tłumi złe skłonności i próbuje normalnie żyć, Peer Sommer (Ulrich Thomsen - "W lepszym świecie", "Centurion", "Polowanie na czarownice") to outsider, którym nie targają wewnętrzne rozterki. Na innej płaszczyźnie narracyjnej rozgrywa się dramat rodziców ofiar. Matka Pii (Katrin Saß - "Good Bye Lenin!", "Stille Post", "Po latach"), pozornie spokojna kobieta w średnim wieku, mimo upływu lat nie potrafi pogodzić się ze śmiercią córki. Matka drugiej ofiary (Karoline Eichhorn - "Trzy dni w kwietniu", "Prawda i tylko prawda", "Mapa serca), reaguje katatonicznym odrętwieniem, a ojciec (Roeland Wiesnekker - "Na trasie", "Breakout", "Chińczyk") agresją. Małżeństwo rodziców Sinikki rozpada się w obliczu tragedii. Bohaterami historii są także policjanci prowadzący śledztwo. Dla emeryta "Krischana" Mitticha (Burghart Klaußner - "Lektor", "Biała wstążka", "Lekcja marzeń") sprawa obu zbrodni jest obsesją. Prowadzący śledztwo młody oficer David Jahn (Sebastian Blomberg - "Baader-Meinhof", "Hotel Lux", "Jeśli nie my, to kto?") jest w depresji po niedawnej śmierci żony, a Janie Gläser (Jule Böwe - "Torpedo", Carlos") wykonywanie zadań służbowych utrudnia zaawansowana ciąża.

Baran bo Odar umiejętnie buduje atmosferę rozpaczy, zagubienia i bezradności. Podobnie jak Michael Haneke w swoich filmach, ukazuje złożoność naszego życia i obnaża właściwości ludzkiego umysłu. Przyjęty sposób obrazowania kojarzy się ze współczesnym kryminałem skandynawskim. Od pierwszych scen "Cisza" zaskakuje zdjęciami Nikolausa Summerera. Szerokie plany, perspektywy z lotu ptaka, przesycone światłem kadry i żywe kolory pozostają w opozycji do narracji niosącej tragiczne treści, ale przewrotnie budują atmosferę, potrzebną do kontrastowego ukazania ciemnych zakamarków ludzkiej duszy. Zakończenie, które oferują twórcy filmu zmusza do refleksji nad niedoskonałością ludzkich decyzji i sądów. Interpretację pozostawia widzom.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE

Zobacz dyskusję na temat filmu w programie:
Kino Mówi: Obsesje - Cisza (materiał wideo 8:42 min)

Zobacz stronę cyklu:
Kino Mówi: Obsesje

SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...