Ale kino+
alekino+
Film. ĆMA

ĆMA


film psychologiczny, Polska, 1980, 100 min.
reżyseria: Tomasz Zygadło
obsada: Anna Seniuk, Iwona Bielska, Marek Probosz, Nela Obarska, Piotr Fronczewski, Roman Wilhelmi
Premiera w Ale kino+: 29.05.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 47 miejsce w rankingu
ĆMA

Studium kryzysu osobowości nocnego radiowca, dla którego rozmowy ze słuchaczami stają się swoistą psychoterapią. W roli głównej nagrodzony na MFF w Moskwie Roman Wilhelmi.

Jan (Roman Wilhelmi) prowadzi w rozgłośni radiowej nocny program "Radiotelefon" - rodzaj telefonu zaufania. Słuchacze zwierzają się na antenie ze swoich sekretów i lęków, a redaktor z pasją i zaangażowaniem stara się zrozumieć i pomóc każdemu z dzwoniących. Sam jednak nie potrafi uporać się z własnymi problemami i nieustabilizowanym życiem osobistym. Właśnie rozpada się jego związek z drugą żoną, Justyną (Iwona Bielska). Psują się też relacje z kochanką Magdą (Anna Seniuk). Mężczyzna nie potrafi też znaleźć wspólnego języka z dorastającym synem z pierwszego małżeństwa (Marek Probosz), któremu grozi usunięcie ze szkoły. Sytuacji nie poprawia stale rosnąca popularność programu, budząca zazdrość kolegów z pracy.

"Ćma" to drugi pełnometrażowy film fabularny TOMASZA ZYGADŁY, jednego z prekursorów zaangażowanego dokumentu w polskim kinie. W wielokrotnie nagradzanej "Szkole podstawowej" z 1971 roku na przykładzie lekcji godziny wychowawczej ukazał mechanizm narzucania społeczeństwu konformistycznych zachowań. Dokumentalne doświadczenie reżysera szczególnie widoczne jest w psychologicznym portrecie głównego bohatera "Ćmy", w którym doszukiwano się metafory zagrożenia jednostki we współczesnym świecie. Wyobcowany, próbujący sprostać odgrywanej roli społecznej Jan, niczym tytułowa ćma, spala się w świetle swojej popularności. Zawodowy sukces przynosi zazdrość otoczenia, za wszelką cenę próbującego go zniszczyć.

Film Zygadły, przypadający na szczytową popularność radia, spotkał się z uznaniem krytyki. Recenzentka "Kina" pisała o nim - "Od pewnej monotematyczności głównego nurtu naszego młodego kina "Ćma" różni się wrażliwością na emocjonalne, prywatne sprawy ludzi; (...) jest filmem o wpływie środków przekazu nie na odbiorcę, ale na nadawcę."
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...