Ale kino+
alekino+
Film. COLD CREEK MANOR

COLD CREEK MANOR

"Cold Creek Manor"
film sensacyjny, USA/Kanada/Wlk. Brytania, 2003, 114 min.
reżyseria: Mike Figgis
obsada: Dennis Quaid, Juliette Lewis, Sharon Stone, Stephen Dorff
Premiera w Ale kino+: 22.11.2009 r.
2.00
343
2 głosy | 811 miejsce w rankingu
COLD CREEK MANOR

Znakomicie skrojone, trzymające w napięciu kino Mike'a Figgisa, zagrane przez gwiazdy - Dennisa Quaida, Sharon Stone i Juliette Lewis.

Cooper (Dennis Quaid) i Leah (Sharon Stone) Tilsonowie postanawiają pewnego dnia wyzwolić się z miejskiego szumu i przeprowadzić się na wieś, gdzie życie płynie wolniej, a ludzie są dla siebie lepsi. Tak im się przynajmniej wydaje. Znajdują podupadający, ale zjawiskowy, lśniący dawnym blaskiem dom i postanawiają uwić w nim rodzinne gniazdo. Kiedy Tilsonowie przybywają z dwójką swoich dzieci na miejsce, okazuje się, że co prawda w domu nie straszą duchy przodków, ale za to mało sympatycznie wyglądający dawny właściciel. Dale Massie (Stephen Dorff) właśnie wyszedł z więzienia i - choć próbuje to ukryć - nie jest zadowolony z tego, że ktoś zamieszkał w "jego" domu. Ponieważ potrzebuje pracy, więc zamiast rozpocząć z Tilsonami otwartą wojnę, proponuje im swoje usługi "złotej rączki". Tilsonowie ofertę przyjmują i tak Dale staje się ich stałym gościem. Szybko jednak mężczyzna daje wyraz swojej demonicznej naturze, pożądliwie patrzy na panią Tilson i nieszczególnie szanuje swojego pracodawcę, czyli Coopera. A kiedy rankiem Tilsonowie znajdują w przydomowym basenie ukochanego konia córki, wiadomo już, że Dale'a trzeba jak najszybciej pozbyć się z domu. Wtedy jednak orientują się, że w tej grze zdecydowanie nie są na prowadzeniu.

"Cold Creek Manor" krytycy i widzowie przyjęli z ogromnymi oczekiwaniami, na jakie bez wątpienia zasługuje MIKE FIGGIS, twórca niezapomnianego "Zostawić Las Vegas". Znany ze swojej wszechstronności reżyser (ale również pisarz, producent i muzyk) chciał tym razem poeksperymentować kinem gatunków. Jego "Cold Creek Manor" opiera się na znanym schemacie: rodzina wyjeżdża z miasta na wieś w poszukiwaniu spokoju, a zastaje coś zupełnie przeciwnego. Figgis jednak w tej wyczerpanej konwencji skupia się nie na stopniowaniu napięcia, ale na dramaturgii postaci. Budzi zwierzę w uosabiającym wszelkie cnoty Cooperze, każe pięknej Leah poczuć lekkie podekscytowanie "złym Dale'em", kiedy ten wyraźnie ją podrywa, ale przede wszystkim pokazuje prowincję jako miejsce, w którym nowi mieszkańcy zawsze pozostaną dla lokalnej społeczności obcy. W filmie Figgisa nie ma zjaw i duchów, są za to ludzkie emocje, gniew i złość, która sprawia, że człowiek zdolny jest do okrucieństwa nie tylko dla ratowania swojej rodziny, ale także z powodu zranionej dumy.

CIEKAWOSTKI:
- Mike Figgis nie tylko wyreżyserował i wyprodukował film - skomponował także muzykę do obrazu. Figgis jest zawodowym muzykiem. Od końca lat 60-tych udziela się w licznych zespołach rockowych
- Christopher Plummer (Mr. Massy) spędził na planie zdjęciowym tylko dwa dni
- film zarobił na świecie ponad 29 milionów dolarów
- zdjęcia do filmu powstawały w Cambridge, Kitchener, Ayr, i Toronto w Ontario.
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.